Hollandia egyre népszerűbb célponttá válik a nemzetközi diákok és munkavállalók számára, ez a folyamat az elmúlt évtizedben egyértelműen megfigyelhető, azonban a Brexittel - illetve az angol tandíjak drasztikus emelkedésével és a diákhitel lehetőségek elapadásával - drámaian felgyorsult.
Az aprócska ország felsőoktatásában
a statisztikák szerint
a 2022/’23-as tanévben körülbelül 123 000 nemzetközi diák tanult, ami a teljes diáksereg 15 százalékát teszi ki. Ez meglehetősen meredek emelkedés 2005/2006-hoz képest, amikor az országban összesen 33 ezer külföldi tanult a felsőoktatásban.
Bár a növekedés már évek óta tart, a folyamat határozottan felpörgött a Brexit lezárultával. Amit a holland egyetemek - és GDP - megnyert a folyamaton, azt a szigetország elvesztette: a 2021–22-es tanévben 53 százalékkal esett le a brit egyetemekre jelentkező EU-s diákok száma.
A hollandiában tanuló nemzetközi hallgatók többsége Európából érkezik, legnagyobb számban Németországból. Érdekes megfigyelés az ország statisztikai hivatala részéről, hogy tanulmányai befejezése után a nemzetközi diákok jelentős része - nagyjából minden harmadik fiatal - a holland munkaerőpiacon marad. Ez megfelel a helyi munkaerőpiaci stratégiának, az országban számos ágazatában tapasztalható munkaerőhiány, és a külföldi diákok értékes erőforrást jelentenek - hiszen képzettek, és karrierjük kezdetére jellemzően már beszélik az ország nyelvét.
Ez megmutatkozik a munkaerőpiaci számokban is: míg 2019-ben 750 ezer külföldi munkavállaló volt az országban, az
előrejelzések szerint
2030-ban már 1.2 millió bevándorló dolgozóval számolnak.
A növekvő nemzetközi diák és munkavállalói szám jelentős nyomást gyakorol a holland lakáspiacra is. Az Erasmus Student Network által végzett
felmérés szerint
a nemzetközi diákok 57%-a találkozott olyan lakás hirdetésekkel, amelyek kifejezetten kizárták a nemzetközi diákokat, és ahol nem volt ilyen megkötés, negyedüket onnan is elküldték amiatt, hogy más országból érkeztek. A “no internationals” szlogen mára szinte minden ott tanuló diáknak ismerős.
A nehézségek itt nem érnek véget, a külföldi diákok ráadásul gyakran magasabb árakat fizetnek ugyanazért a szállásért, mint a holland társaik. Ezek a gyakorlatok természetesen törvénytelenek Hollandiában, ez azonban csak az elmélet, a valóságban pedig nagyon is gyakori a diszkrimináció.
Mindez a nehézség azonban nem tántorítja el a megfizethető és jó színvonalú felsőoktatásra vágyó külföldi diákokat, akik között az utóbbi években egyre több a magyar. Felsőoktatási előkészítő programokkal foglalkozó szervezetek adatai szerint a holland egyetemek nálunk is abszolút a népszerűségi rangsor élére ugrottak, még akkor is, ha lakáshoz - vagy akárcsak egy aprócska, nem is túl színvonalas szobához - jutni feketeöveseknek való kihívás a nagyobb egyetemi városokban.
A jobinfo.hu-n található hollandiai állásokat
itt
találod, további érdekes és hasznos cikkeket pedig a weboldal
blogján
találsz.