Kiszámoltuk, mennyi fizetésemelést kérj, hogy ne csökkenjen az életszínvonalad

A jelenlegi gazdasági helyzetben sokan aggódnak amiatt, hogy vajon meg tudják-e őrizni életszínvonalukat a folyamatosan növekvő infláció mellett. Na de valójában mennyi az annyi? Mekkora fizetésemelést kéne kérnünk, hogy megőrizzük, vagy esetleg növeljük az életszínvonalunkat?

A KSH adatai alapján megvizsgáltuk, hogy jár az, aki egyáltalán nem kapott fizetésemelést az elmúlt években, és hogy áll az, akinek átlagos mértékben nőtt a nettó keresete.

Az inflációs ráták kiszámításánál az elmúlt 12 hónap adatait vettük figyelembe. Azért választottuk ezt a módszert, mert az infláció hosszabb ideig tartó magas szintje fokozatosan épül be az árakba.

Ez azt jelenti, hogy ha egy hónapban az infláció lecsökken, a korábbi emelkedések már beépültek a költségekbe, így a fogyasztók már magasabb árakkal szembesülnek. Magyarul: ha a tej ára egyszer megemelkedik 100-ról 120 forintra, akkor az 20 százalék infláció, aztán ha 120-ról 132-re az már csak 10 százalék infláció, de mi eközben valójában 32 forinttal (és 32 százalékkal) fizetünk többet, mint a folyamat elején

A KSH adatai szerint január és október között átlagosan 19,8 százalékos infláció volt, a mi – nagyjábóli – számításunk szerint tavaly november óta pedig az átlagos inflációs ráta 20,3 százalék.

Ugyanebben az egy éves időszakban az átlagos nettó béremelkedés (szintén a KSH adatai szerint) 14,1 százalék volt.

Ez azt jelenti, hogy aki az elmúlt egy évben egyáltalán nem kapott béremelést, annak legalább 20,3%-os emelést kellene kérnie ahhoz, hogy a boltban ugyanannyit tudjon vásárolni, mint tavaly ősszel.

Azok, akiknek a hazavittt bére átlagos mértékben emelkedett az idén, még 6,2 százaléknyi extrát kell kialkudnia a munkáltatótól ahhoz, hogy a fizetésük reálértéke ne csökkenjen.

A munkavállalóknak fontos tudniuk, hogy a jelenlegi inflációs helyzetben a béremelkedéseknek legalább lépést kell tartaniuk az inflációval ahhoz, hogy megőrizzék a reálkeresetüket. A béremelési tárgyalásokhoz érdemes felkészülni, és az inflációs adatokat is felhasználni az érvelés során. Az infláció hosszú távú hatásai komoly kihívást jelenthetnek a munkavállalók számára, így fontos, hogy proaktívan kezeljék pénzügyi helyzetüket.

A megújult jobinfo.hu-n már fizetéssel ellátott állásokat is böngészhetsz, illetve feliratkozhatsz olyan hírlevélre, amiben a bérrel ellátott hirdetések jelennek meg. Ha érdekel, kattints ide!

Ajánlott ingatlanok


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Orbán Viktor rághatja a kefét - régi ellensége aratja le a babérokat helyette

Orbán Viktor rághatja a kefét - régi ellensége aratja le a babérokat helyette

Hirtelen nagyon sokan mondanak hasonlókat a migráció kezeléséről Brüsszelben, mint Orbán Viktor. Csak éppen mást ünnepelnek a változás élharcosaként.

Ezért drukkolhat leplezetlenül Orbán Viktor Donald Trumpnak

Ezért drukkolhat leplezetlenül Orbán Viktor Donald Trumpnak

Olyan kicsi a különbség a két elnökjelölt között, hogy a gazdasági elemzők és az üzleti döntéshozók mindkét kimenetre kénytelenek azonos alapossággal felkészülni. 

Benézett az euró 400 forint alá, de ott is marad?

Benézett az euró 400 forint alá, de ott is marad?

Nagyon billeg a dolog.

© 2024 (v2.202102)