A KSH szeptemberi jelentése szerint a szeptemberi munkanélküliségi ráta 3,9 százalék volt és összesen 191 ezer embert tartottak nyilván, ami enyhe növekedést jelent. Korcsoportok és régiók között azonban már igen jelentős különbségek vannak.
A fiatalokat érinti a legjobban
Korcsoportok szerint messze a 15-24 éves korosztályban a legmagasabb a munkanélküliség, 12.4 százalék. Ez azért is számít kiugróan magasnak, mert a többi korcsoportban mindenhol 3,1-3,6 százalék között van az adat. Ugyanakkor iskolai végzettség szerint is nagyok a különbségek, a legfeljebb 8 általánost végzettek között 11,6 százalék, míg az érettségizetteknél már csak 3,6 százalék, a diplomásoknál pedig mindössze 1,7 százalék a munkanélküliségi ráta.A fiatalok körében magas jelentkező magas munkanélküliségi ráta több okra is visszavezethető. Az egyik legnagyobb probléma az a már régóta hangoztatott hatalmas szakadék, amely az oktatási rendszer és a munkaerőpiac között tátong. A legtöbb képzés, vegyük akár a szakmunkás képzéstől egészen a felsőoktatási képzésekig nem kellően gyakorlatorientált, így a fiatalok szinte nulla munkatapasztalattal kerülnek ki a munkaerőpiacra.
Szakemberek szerint ebben a korcsoportban úgy lehetne javítani a munkaerőpiaci esélyeket, ha sikerülne összehangolni az oktatási rendszert és a munkaerőpiacot, és megfelelő mennyiségben lennének elérhetőek gyakorlati képzések és szakmai gyakorlatok a fiatalok számára. Emellett fontos lenne a fiatal vállalkozók és a start-up kultúra támogatása is, hogy új munkahelyek jöjjenek létre.
Ugyanakkor sok esetben épp a munkaadók zárnak ki sok frissen végzett pályakezdőt azzal, hogy munkatapasztalatot kérnek, amit a fiatalok még csak most próbálnának megszerezni, ha lenne hol. A munkaadók nagyobb rugalmassága egyértelműen sokat javíthatna ezen a problémán.
Eltérések természetesen regionálisan is tapasztalhatók. Valószínűleg senkit nem lep meg, hogy a legalacsonyabb munkanélküliségi rátát Budapesten (1,9%) mérték, ezt követően a két legjobban teljesítő régió a Közép- és Nyugat Dunántúl volt, mindkét helyen 2,5 százalékos munkanélküliséggel. A legmagasabb munkanélküliségi ráta ugyanakkor a Dél-Dunántúlon (6,8%) volt kimutatható, de hasonló számokat mértek az Észak-Alföldön (6,5%) is.