Bár az év színét és a nyomdákban, festékboltokban használt Pantone skálát ezer éve ismerem, valójában fogalmam sem volt, ki is ez "Pantone". Így aztán utánanéztem, és meglepve olvastam, hogy ez a több, mint 80 éve létező cég sokáig egy jellegtelen kisvállalkozás volt, és eredetileg nyomtatással foglalkozott. Nevük mostanra egybeforrt a Pantone színskálával, amely számos iparág - grafikusok és divattervezők, nyomdák és formatervezők - számára lett a színmeghatározás alfája és omegája - egy olyan rendszer, ami alapján egzakt módon lehet meghatározni az árnyalatokat.
Bármilyen vicces is, ez korábban nem jutott eszébe senkinek, így egészen az előző század közepéig számtalan bosszantó ügy származott abból, hogy egy-egy termék a nyomdából kijőve más színű volt, mint amire a megrendelő gondolt. Az első sztenderdizált színskála ötlete Lawrence Herbert fejéből pattant ki, aki a Pantone garázscég alkalmazottja volt - majd később annak tulajdonosa is lett.
Herbert arra jött rá, hogy érdemes a színeket olyan formán meghatározni, hogy azt a világ bármely pontján pontosan reprodukálni tudja egy nyomdász, méghozzá a négy alapszín szín (ciánkék, bíbor, sárga és fekete) egymáshoz viszonyított százalékos aránya alapján. A Pantone skála több ezer színt definiál, a 19 alap festékszín keverésére épülő rendszert a világ szinte minden országban használják.
A Pantone cég 25 évvel ezelőtt, 1999-ben választotta meg először "az év színét", ez mindig a következő évre vonatkozik, és a cég valamiféle mögöttes mondanivalót is kapcsol hozzá. Az első választott árnyalat anno az Azúrkék volt. Az elmúlt 25 év színeit itt egyben meg lehet nézni.
A 2024-es barackszín üzenete a cég szerint az összetartozás, a kedvesség, a gyengédség, a jószívű gondoskodás és az együttműködés. Őszintén szólva soha nem jutott volna eszembe ezt a furcsa, se nem rózsaszín, se nem narancs színt használni a lakásomban, de a képeket elnézve tényleg barátságos benyomást kelt.
Nem tudom, jövőbe látott-e a lakberendező, vagy ennyire ráéreztek a tulajdonosok az érkező trendre, de ebben a XIII. kerületi lakásban meglehetősen bátran bántak ezzel az árnyalattal. Érdemes a képeket végigpörgetni a hirdetésben, mert több szögből is megmutatja a barackszín nappali-étkező traktust, és azt, hogyan lehet ezt jól csinálni.
Úgy tűnik, hogy ebben a belvárosi lakásban is megérezték a következő trendet, mert a púderszínű textilek árnyalata meglehetősen közel van az idei év színéhez.
És ha azt gondolnánk, hogy egy nagyobb nappali aztán végképp nem bírja el ezt a barackos árnyalatot, hát meglepődünk, mert még itt sem tűnik elviselhetetlenül soknak.
Ha a fotókat látva azonnal elkapott a vágy, hogy az év színét becsempészd az otthonodba, több lehetőséged is van. A pontos árnyalatot biztosan festékboltban a legkönnyebb megtalálni, ahol pontosan kikeverik számunkra, és egy falat vagy egy szobát már néhány óra alatt is könnyen lefesthetünk vele. Ebben a gellérthegyi lakásban már most is kicsit hasonló hangulatú a hálószoba falának árnyalata, de ha megkapná a 2024-es év színét, még barátságosabbá válna a helyiség.
Aki pedig nem elég bátor a festéshez, az nézelődhet a textil- és lakberendezési boltok környékén, ahol egész biztosan pillanatokon belül felbukkan majd a 2024-es barackszín, amit így kiegészítők formájában is hazavihetünk - néhány párna, bögre vagy takaró mégis kisebb elkötelezettség, mint a lakásfestés vagy egy új kanapé.