Ingatlanpiaci elemzéseinkben ezekre a kérdésekre keressük a választ. Most arra voltunk kíváncsiak, milyen trendek rajzolódnak ki, ha kifejezetten azokat az ingatlahirdetéseket vesszük górcső alá, ahol az elmúlt hónapban csökkentették az árat az eladók.
Az Ingatlantájoló árcsökkentő funkciója - és az ehhez kapcsolódó értesítő hírlevél - az egyik legnépszerűbb szolgáltatás az oldalon, a hirdetők meglehetősen nagy része használja, az ingatlant keresők pedig árgus szemmel figyelik ezeket a mozgásokat.
Ha megnézzük a módosított árú hirdetések összetételét, azt látjuk, hogy itt jóval több átlagos és felújítandó lakást találunk, míg az újépítésűek aránya jóval kevesebb, mint az összes hirdetés között.
Ahogy az is megállapítható, hogy az ingatlan állapota szerint markánsan elkülönülnek a négyzetméterárak, és ezek a trendek országosan és Budapesten is hasonlóak - bár a konkrét számok jelentősen eltérnek. Ahogy különbséget jelent az is, hogy a rosszabb állapotú (közepes, felújítandó) otthonok átlagos négyzetméterárai a fővárosban kisebb mértékben maradnak el az újépítésű áraktól, mint az ország más részeiben.
Az ország teljes hirdetési állományát tekintve az látszik, hogy egy felújítandó négyzetméter az újépítésű ár 40 százaléka körül van, ugyanez Budapesten viszont 55 százalék körül alakul.
A tulajdonosok hajlandósága a jelentős árengedményre nem csupán az eladni kívánt ingatlan állapotától függ, hanem annak fajtájától is. Határozottan kisebb engedményeket látunk a lakások és a házak piacán, mint a másodlagos-harmadlagos ingatlanoknál, mint amilyenek a telkek vagy nyaralók.
Mennyiségben viszont fordított a helyzet, a tulajdonosok legnagyobb számban a házak és lakások esetében csökkentik az árat, ez a két kategória teszi ki az összes olcsóbbá váló hirdetés több, mint négyötödét.
Azt is megnéztük, látszik-e valamilyen markáns trend, ha egymás mellé tesszük az összes hirdetett lakás és ház árait, azokat, amiknél lefelé mozdult a tulajdonos, és azokat, amik az elmúlt egy hónapban eltűntek a piacról. Utóbbiakat az “eladott” kategóriába soroljuk.
Itt tartja magát az a már jó ideje megfigyelhető érdekesség, hogy az eladott ingatlanok átlagos négyzetméterára valamivel magasabb, mint az átlagos árcsökkentett négyzetméterár, viszont alatta marad a teljes piaci átlagnak. Ennek magyarázata valószínűleg nem túl bonyolult: a jobb helyen lévő, némileg jobb állapotú - emiatt pedig picit drágább - lakások, házak könnyebben találnak gazdára.
A grafikonon az is látszik, hogy ebben a bontásban is jelentős árkülönbség látszik a fővárosi és a teljes országra vonatkozó adatok között: jóval mélyebben kell a zsebébe nyúlnia annak, aki Budapesten vásárolna ingatlant, és a lakások mindenhol, minden kategóriában drágábbak, mint a házak.