albérlet

Albérletárkörkép: Budapest horror, Debrecen drága, Szeged megfizethető

Jó mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki Budapesten szeretne lakást bérelni, a vidéki városokban valamivel kedvezőbbek az albérletek árai - derül ki az Ingatlantájoló adatbázisa alapján készített elemzésünkből

Megosztás:
Jó mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki Budapesten szeretne lakást bérelni, a vidéki városokban valamivel kedvezőbbek az albérletek árai - derül ki az Ingatlantájoló adatbázisa alapján készített elemzésünkből.

Szobaszámtól függően akár két-háromszoros különbséget is látunk például a szegedi és a fővárosi albérletek hirdetési árai között. A vizsgált vidéki egyetemi városok közül albérleti árszínvonalban Debrecen a legdrágább, a pécsi lakások árai hajszálnyival alacsonyabbak, míg több méretben is Szegeden találhatunk a legolcsóbban kiadó lakást.

A fenti árakat látva nem meglepő, hogy a kiadó lakások legnagyobb része az 1-3 szobás kategóriák valamelyikébe tartozik, a leggyakoribb albérleti méret helyszíntől függetlenül a másfél-két szoba. Ezt követi némi lemaradással a 2,5-3 szobás csoport.

Az viszont érdekes, hogy ha nem is sokkal, de Budapesten összességében kicsit nagyobbak az albérletek, mind az átlagos szobaszámot tekintve, mind az alapján, hogy a teljes kínálat mekkora részét adják a háromnál több szobás lakások.

Míg országszerte a harmadik leggyakoribb lakástípus az egyszobás, a fővárosban a stúdiólakások aránya valamivel alacsonyabb, és megegyezik a 3,5-4 szobások arányával. Emögött persze jó eséllyel állhat az a magyarázat is, hogy ezek a lakások kisebb eséllyel kerülnek ki - vagy maradnak sokáig - a piacon, hiszen ez általában az a kategória, amit mindenki leginkább ajánl befektetési célra, éppen a könnyű kiadhatóság miatt.

Azt már korábban többször is megfigyelhettük, hogy az Ingatlantájoló oldalán az átlagosnál valamivel nagyobb lakásokat hirdetnek, így az itteni kínálatban több a magasabb árú albérlet. Az árszínvonalat viszont jól lövik be a hirdetők - legalábbis erre enged következtetni, hogy a lakásméret szerint bontott adatok rendre megegyeznek a KSH által közölt albérletárakkal.

Ez a már említett nagyobb méret - áprilisban 2,43 szobás volt az átlagos hirdetett Budapesti lakás - a magyarázata annak is, hogy az átlag albérlet most 461 ezer forint havonta a fővárosban. A vidéki városokban ennél jobb a helyzet. A lakások méretei Szegeden, Pécsett és Debrecenben is nagyon hasonlóak, az árak pedig a fővárosi fele alatt-körül alakulnak.

Ha összehasonlítjuk a “fajlagos” árakat a szűk egy évvel ezelőtti helyzettel szintén érdekes dologra bukkanunk: Budapesten emelkedtek az árak, ám a vidéki városokban stagnálást vagy csökkentést mutatnak a hirdetések.

 

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.