Az előző havival összevetve viszont csökkent a lendület, augusztus elején az újépítésű lakások átlagos négyzetméterára még hajszálnyival magasabb volt: itt egy százalékos csökkentést látunk az akkori 1,55 milliós adathoz képest.
A hirdetett lakások mennyisége derakasabban nő: egy hónap alatt 3,4 százalék volt a gyarapodás, a tavaly ilyenkorhoz képest pedig 7,4 százalékkal több új ingatlant hirdetnek a portálon.
Visszafogott derűlátásra adhat okot ha megnézzük, év eleje óta hogy alakult az újépítésű ingatlanok év-per-év átlagos négyzetméterár változása és a KSH által az adott hónapra közölt év/év inflációs adat. Bár a szeptemberi inflációs számokra még várnunk kell, azt kijelenthetjük, hogy az utóbbi pár hónap mindenképpen szebb, mint az év eleje volt - még ha az ingatlanpiaci szakemberek továbbra sem dübörgő keresletnövekedésről számolnak is be.
Kerületi szinten vizsgálva az éves árváltozást erősen eltérő dolgokat találunk. Az alábbi grafikonon világoskékkel jelölt kerületekben alacsony a projektek száma, így az adatok nem megbízhatóak.
Az újépítésű projektekkel jobban eleresztett városrészek közül most kiugrik a XIII. kerület - ami viszont az elmúlt hónapokban gyengélkedett. De az is látszik, hogy jó pár kerület mutat 10 százalék körüli vagy feletti éves áremelkedést. Érdekes a XII. kerület menetelése - a csúcsnégyzetméterárú városrészek közül itt folytatódott egyedül a jelentősebb áremelkedés.
Ezt követően sokkal jellemzőbb, hogy a korábbi hónapokban a “második vonalbeli”, a legdrágábbakat körülvevő területeken indultak meg az árak. Kivétel a IX. kerület - itt azonban az elmúlt két évben olyan brutális - év/év alapon 40 százalék fölötti - növekedéseket láttunk, hogy nem meglepő, ha ez a lendület kissé megtorpant.
Ahogy a négyzetméterárak, a tipikus lakásméretek között is óriási eltérések vannak a különböző városrészekben. Ebből pedig egyenesen következik, hogy az “átlaglakás” árai között akár sokszoros szorzót is látunk.
A csúcstartó a XII. kerület, ahol az átlagos hirdetett új lakás mérete 116 négyzetméter, a vásárlóknak pedig ezért 322 millió forintot kell leszurkolniuk. A 300 millió fölötti ligában játszik még a II. kerület, ahol csaknem 130 négyzetméter az átlagos új otthon. A jóval kisebb alapterületnek köszönhetően “csak” 200 millió körüli összegekbe kerülnek az átlagos lakások a Várnegyedben, a Belvárosban és a VI. kerületben - utóbbi helyen az Operaház- Andrássy út környéki beruházások viszik fel ennyire az árakat.
A skála másik végén találjuk Erzsébetvárost. A főváros legapróbb kerületében a tipikus újépítésű otthon is picike: most éppen szűk 46 négyzetméteres, és “csak” 57,6 millióba kerül.
A most piacon lévő újépítésű lakások közül “fajlagosan” a 1,5-2 szobás és a 2,5-3 szobás kategória a leggazdaságosabb, míg legtöbbe a 3,5-4 szobás ligában kerül egy négyzetméter.
Ez persze nem különösebben meglepő, hiszen az egy- és két hálószobás lakások teszik ki a kínálat legnagyobb részét, ez a két kategória az összes hirdetett új otthon kétharmadát lefedi.