Pénz

A munkaidő negyede megy a kukába a nulla értékű feladatok miatt

A dolgozók munkaidejének jó negyede megy el alacsony, vagy nulla értékű feladatokkal - derül ki a DocuSign 2024-es “Digitális Érettség” jelentéséből

Megosztás:
A dolgozók munkaidejének jó negyede megy el alacsony, vagy nulla értékű feladatokkal - derül ki a DocuSign 2024-es “Digitális Érettség” jelentéséből. A már másodszor megismételt kutatás egy furcsa paradoxonra hívja fel a figyelmet: miközben a cégek egyre többet költenek különféle modern technológiákra és informatikai beruházásokra, az alkalmazottak digitális készségei nem tartanak lépést a technológiai fejlődéssel. A brit kutatás szerint a helyzet az, hogy a kisebb és közepes cégek nem engedhetnek meg maguknak drága IT szakembereket, AI fejlesztőket és adatelemzőket, a meglévő munkatársaknak pedig nincs meg a szükséges digitális tudása. Ráadásul, hiába is lenne sokakban nyitottság a fejlődésre és az új tudás megszerzésére, erre egyszerűen nincs idő a munkahelyen - mert a dolgozók idejét elviszik a manuális feladatok. A helyzet ráadásul nem javul, a technológiai beruházások növekednek, de a munkavállalók több időt pazarolnak manuális folyamatokra, mint egy évvel ezelőtt - derült ki a kutatásból. Az értéktelen vagy szinte nulla értékű munkával töltött idő által okozott veszteség évente csaknem 300 millió font (141 milliárd forint) veszteséget okoz. A munkavállalók több, mint másfél munkanapot, egészen pontosan heti 12,6 órát veszítenek el minden héten alacsony vagy semmilyen értéket nem teremtő feladatok miatt. Ráadásul utálják is ezeket a munkákat, az ismétlődő feladatok és a régi módszerek elhagyásának vágya miatt a válaszadók csaknem fele fontolgatja a munkahelyváltást. A cégvezetők szerint a leginkább hiányzó készségek a a mesterséges intelligencia (63%), az adatelemzés (62%) és az informatikai biztonság (61%) terén vannak, és minden második cég szerint ez anyagilag is hatással van üzletükre. „A mai munkavállalók csapdahelyzetben vannak” – magyarázza Ronan Copeland, a DocuSign EMEA alelnöke és ügyvezető igazgatója. „Csaknem minden második dolgozó szeretne beletanulni a digitális eszközökk és az AI használatába, de nem találják meg erre az időt, mert még mindig hátráltatják őket a manuális feladatok.”

Mi a csoda az a csendes toborzás?

E problémák kezelésére a cégek egyre inkább a „csendes toborzásra” és az AI technológiára fókuszálnak, olyan módokat keresve, amelyekkel áthidalhatják a készséghiányt anélkül, hogy növelnék a létszámot, vagy lecserélnék az embereket. De mi is az a csendes toborzás? Ez az új HR-es divat-kifejezés azt takarja, amikor egy cég egy ellátandó feladatra, vagy hiányzó tudásra nem új embert vesz fel, hanem belső átcsoportosítással oldja meg / próbálja megoldani a helyzetet. Ez lehet nagyon jó stratégia, például, ha egy jól dolgozó, lojális kolléga kap lehetőséget egy számára izgalmas új terület elsajátítására. De lehet nagy melléfogás is, például, ha a már amúgy is halálra terhelt alkalmazott hátára dobnak számára utálatos extra feladatokat. Minősített esetben plusz pénz nélkül. A kutatásban a cégek szűk fele úgy nyilatkozott, hogy “engedi” a dolgozók átképzését, és minden harmadik aktívan lehetőséget is ad erre. Jelenleg körülbelül minden harmadik angol cég kezdett el legalább valamilyen szinten kísérletezni a mesterséges intelligenciával - leggyakrabban a ChatGPT formájában.

A magyar KKV-k helyzete: rossz

Az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége szerint a magyar kis és közepes cégek digitális fejlettsége is elmarad az ideálistól: “nemzetközi összehasonlításban világ és európai szinten sem érjük el a középmezőnyt” áll a szervezet ágazati elemzésében. Az IVSZ kiemeli, hogy míg a digitális közszolgáltatások, a nagysebességű otthoni internet kapcsolatok és az egészségügyi adatok online hozzáférhetősége terén hazánk remekül teljesít, jelentős lemaradással küzdünk a vállalkozások és főként a kisvállalkozások digitális felkészültsége kérdésében –, ami pedig elengedhetetlen a versenyképes gazdaság működéséhez. A megoldáshoz egy átfogó stratégiára van szükség. Ennek egyik legfőbb pillére a digitális képességek oktatása, nem csupán az iskolás korú gyerekek, hanem minden korosztály számára. Másfelől pedig szabályozókkal és ösztönzőkkel a digitalizáció irányába kell kényszeríteni a kis- és közepes vállalkozásokat, különben a termelékenység alacsony hatékonysága miatt elveszítjük versenyképességünket – mondta Vinnai Balázs, az IVSZ elnöke az EU országok digitális felkészültségét egyenként elemző átfogó európai digitális jelentést értékelve. Ha Önnek éppen munkaerőre van szüksége, mert nem tudja megoldani házon belül a munkaerő átcsoportosítást, adja fel hirdetését hazánk egyik legrégebbi, megbízható felületén, a jobinfo.hu-n, ahol az álláskeresők több portálról összegyűjtött álláskínálatból biztosan megtalálják az Önét is, a hirdetési csomagok nyújtotta támogatások miatt.
avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.