privatbankar.hu

A budapesti újépítésű lakások piaca: beindult végre a gőzhenger?

Az előző hónapok óvatos optimizmusra okot adó számai után az október eleji helyzet tovább erősítheti a piacot követők lelkesedését: a négyzetméterárak csaknem 8 százalékkal haladják meg a tavaly ilyenkor látottat

Megosztás:

Az előző hónapok óvatos optimizmusra okot adó számai után az október eleji helyzet tovább erősítheti a piacot követők lelkesedését: a négyzetméterárak csaknem 8 százalékkal haladják meg a tavaly ilyenkor látottat. 

Kerületi négyzetméterárak: 2023 vs. 2024

Az egyes kerületekben tapasztalható árak változása is beszédes: a legtöbb kerületben enyhe emelkedés látható 2023-hoz képest. A második kerületben az átlagos újépítésű kínálati ár elérte a 3 millió forintot, amiben szerepet játszik, hogy a Rózsadombon a legdrágábban kínált újépítésű otthonok négyzetméterára már meghaladja a 8 millió (!!!) forintot, miközben a kétmillió alatti hirdetéseket már nagyítóval kell keresni. 

De nem sokkal marad el ettől a Várnegyed és a budai Hegyvidék sem, mindkét kerületben 2,9 millióra emelkedett az átlagos új lakás hirdetési négyzetméterára. Ráadásul a II. és a XII. kerületben az épülő új lakások átlagos mérete sem aprócska - 129 és 105 négyzetméter - így az itt kínált “tipikus” újépítésű otthonok ára a 300-400 milliós ligában keresendő. 

Átlagos fizetésű honfitársunk mindeközben havonta nettó 363 ezer forintot visz haza. Valószínű nem Átlag Jánosunk költözik be a budai kerületek (vagy a belváros, vagy bármelyik budapesti kerület) újonnan átadott lakásába. Ha emberünk minden megkeresett fillért félretesz és semmire nem költve takarékoskodik szorgosan, már akár 11 év után vehet magának egy új kérót a XXI. kerületben, ha pedig még szűk két évvel megtolja, akkor ugyan kisebb, csak 44 négyzetméteres, ám belvárosi, VII. kerületi lakás büszke tulajdonosává válhat. 

Ha viszont Jánosunk nem enged az úri környékből, akkor jó sokáig kell kitartania, a Rózsadombon ugyanis csaknem 88 évnyi teljes nettójára van szükség egy vadiúj álomotthonhoz, ehhez képest a Várnegyed 58 éve már egész elérhetőnek látszik. 

A piacon jelenleg a legnépszerűbbek a 2,5-3 szobás lakások, amelyek az összes újépítésű lakás 35 százalékát teszik ki. Ezt követik a 1,5-2 szobás lakások 33 százalékkal. A kínálat fennmaradó szűk harmadán osztoznak a stúdiók és a nagy lakások, a piacról most a szokásosnál nagyobb mértékben fogytak el az egyszobások, ezek jellemzően az eladásra kínált ingatlanok 11-12 százalékát teszik ki. 

A lakásméret befolyásolja az új lakások négyzetméterárait is. Az 1 szobás lakások átlagos négyzetméterára 1,58 millió forint, míg a 4,5 vagy annál több szobás lakások esetében ez az érték eléri az 1,84 millió forintot. Ahogy már megszokhattuk, hogy a leginkább megfizethetőek a két népes kategória (nappali plusz egy és két hálós) lakásai, ám a különbség csökkent az előző hónapokhoz képest.

Az átlagos négyzetméterárak év/év alakulását szemlélve is látszik az óvatos optimizmust tápláló pozitív trend, viszont elemzésünk idején a KSH még nem hozta nyilvánosságra a szeptemberi inflációs adatot, így arra pár napot várnunk kell. 

 

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.