Zöld Magazin

Az Energiaügyi Minisztérium módosítaná a napelemekre vonatkozó szabályokat

Az Energiaügyi Minisztérium (EM) társadalmi egyeztetésre bocsátotta a legújabb energetikai jogszabály-módosításokat, amelyek célja a társasházak számára kedvezőbb feltételek megteremtése a napelemes rendszerek telepítéséhez, valamint az áramhálózat rugalmasságának javítása

Megosztás:
Az Energiaügyi Minisztérium (EM) társadalmi egyeztetésre bocsátotta a legújabb energetikai jogszabály-módosításokat, amelyek célja a társasházak számára kedvezőbb feltételek megteremtése a napelemes rendszerek telepítéséhez, valamint az áramhálózat rugalmasságának javítása. A minisztérium szerint a fejlesztések megvalósításához elengedhetetlen, hogy minden energiatermelő rendszer átláthatóvá váljon.

Az EM számos, az energiatermelést, energiafogyasztást és energiahatékonyságot érintő jogszabályt módosítana. Ezek a tervezetek október 15-én és 16-án kerültek fel a minisztérium honlapjára, és egy héten belül bárki véleményezheti azokat.

A tervezett változások a napelemek telepítését érintik

A közlemény szerint 2022 óta a háztartási naperőművek száma megduplázódott Magyarországon, és jelenleg több mint 283 ezer működik belőlük, főként családi házak tetején. A növekvő kapacitások miatt a minisztérium a jövőben szeretne részletesebb adatokat gyűjteni a termelésről, hogy ezzel elősegítse a megújuló energia hatékonyabb felhasználását és a hálózati fejlesztéseket. A javaslat részeként a háztartási napelemes rendszerek inverteradatait is monitoroznák, ami kötelezővé tenné az adatok megosztását az elosztóhálózattal.

Az adatgyűjtés távleolvasással történne, és az üzemeltetők számára együttműködés lenne kötelező. A rendszer működtetéséhez elegendő internetkapcsolat, ami a napelemes rendszerek többségében már rendelkezésre áll. Az új telepítési kérelmeknél 2025. január elsejétől válik kötelezővé a távleolvashatóság biztosítása, míg a már működő rendszereknél néhány hónapos haladékkal lépne életbe az új szabályozás.

Könnyítések a társasházi napelemek telepítésében

A tervezett módosítások egyik fontos eleme a társasházakra vonatkozó kedvezmények bevezetése. A cél, hogy a lakóközösségek is könnyebben telepíthessenek napelemeket, ezáltal csökkentve az energiaköltségeiket. Az új szabályozás lehetővé tenné, hogy a társasházak közösségei részben is megalakíthassák az energiaközösségeket, így nem szükséges, hogy minden tulajdonos részt vegyen a projektben. Az energiaközösségek a társasház közös tulajdonban lévő tetőfelületére telepíthetnének napelemeket, és az így termelt energia közös célokra használható lenne.

Gyorsulhatnak a hálózati fejlesztések

Az új szabályok elősegíthetnék a hálózati infrastruktúra gyorsabb fejlesztését is, amely jelenleg sok helyen akadályokba ütközik. A tervezet szerint például a meglévő középfeszültségű szabadvezetékekre új oszloptranszformátorokat lehetne telepíteni, anélkül hogy külön engedélyezési eljárásra lenne szükség.

Ezek a változtatások hozzájárulnának ahhoz, hogy a háztartási méretű kiserőművek könnyebben csatlakozhassanak az alacsony feszültségű hálózatra, míg a nagyobb termelők számára pályázati rendszert vezetnének be.

A javaslat szerint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal nyilvántartást vezetne az elektromos és alternatív üzemanyag-töltőpontokról, valamint szabályoznák a hidrogén földgázba keverhetőségét, elősegítve ezzel a fosszilis energiahordozók kiváltását.

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.