Időnként mindenkivel előfordul, hogy a szokottnál kevésbé lendületesen telik a munka, ilyenkor az ebéd utáni kajakóma egyenesen pusztító lehet. Az a pillanat, amikor a fáradtság hirtelen lecsap, és minden erőfeszítésünk ellenére nehezünkre esik ébren maradni, sokak számára ismerős.
Valószínűleg mindannyian láttunk már olyan kollégát, aki végül alulmaradt az evés utáni álmossággal folytatott küzdelemben, fejét csendesen az asztalra hajtva. De hogyan kerülhetjük el, hogy mi is ilyen helyzetbe kerüljünk? Lássunk néhány tippet, amelyek segítenek ébernek maradni és újra lendületbe hozni magunkat a nap folyamán!
Zárd ki az orvosi problémákat
Elsőként fontos, hogy kizárjuk az esetleges egészségügyi okokat, hiszen az ebéd utáni ólmos fáradtság mögött gyakran húzódhatnak meg orvosi problémák. Például az inzulinrezisztencia, kezdődő cukorbetegség is hozzájárulhat ahhoz, hogy egy kiadós étkezés után a fáradtság szinte azonnal ránk törjön. Ha a fáradtság rendszeresen előfordul, érdemes konzultálni egy szakemberrel és kivizsgáltatni az okokat. Természetesen egyéb tényezők is közrejátszhatnak, mint például a kevés alvás, a stressz, vagy az étrend minősége, ezért érdemes átfogóan szemlélni az életmódbeli szokásainkat is.
Válassz könnyű ebédet
A nehéz, zsíros ételek gyakran azonnali fáradtságot okozhatnak, mivel szervezetünk az emésztéshez jelentős energiát használ fel. Próbálj könnyű, zöldségekben gazdag, magas fehérjetartalmú ételeket választani, amelyek hosszabb távon biztosítanak energiát anélkül, hogy letaglóznának.
Óvatosan a szénhidráttal, főleg a cukorral
A finomított szénhidrátok és cukrok hirtelen emelik meg a vércukorszintet, majd a hirtelen kiugrást követő éles visszaeséssel együtt jön a fáradtság. Van néhány trükk, amivel ez a típusú hullámvasút elkerülhető, ezek mind azt célozzák, hogy ellaposodjon a vércukorgörbe, lassabb, egyenletesebb legyen a felszívódás.
A szénhidrátok közül válassz a fehérliszt, krumpli, és cukor helyett teljeskiörlésű kenyeret vagy -tésztát, édesburgonyát, barnarizst, és figyelj arra, hogy az étkezés során rostok (ideális esetben zöldségek) és fehérjék is jussanak a gyomrodba.
Tíz perc séta ebéd után már csodát tesz
Az ebéd utáni rövid séta, vagy pár perces mozgás a szabad levegőn csodákra képes. Felpezsdíti a vérkeringést, oxigént juttat az agyba, és segít visszanyerni az éberséget. De ha erre nincs lehetőséged, még egy néhány perces nyújtás, vagy pár emeletnyi lépcsőzés is javítja a koncentrációt.
Ne felejts el inni
Sokszor az álmosság oka a kiszáradás. Ha figyelsz arra, hogy két óránként megigyál egy nagy pohár vizet, érezhetően jobban fog majd az agyad. Ha nagyon nem csúszik a sima víz, próbáld meg kis citrommal, mentával vagy uborkaszeletekkel feldobni. A cukros üdítő sajnos nem ér.
Váltogasd a feladataidat
Ha óraszám ugyanazon dolgozol, az csak tovább erősíti a fáradtságot. Az ebéd utáni időszakra ütemezz be egy kicsit más típusú feladatot, valamit, ami kizökkent vagy némi kreativitást igényel. Az agy „újrafókuszálása” segít fenntartani az éberséget.
Csak tudatosan a koffeinnel
A klasszikus “kevesebb több” mondást ritkán szoktuk a kávéval kapcsolatban hallani, pedig nagyon is indokolt lenne. Míg egy csésze kávé vagy zöld tea segít felpörögni, érdekes módon a túl sok kávétól egy idő után már csak egyre fáradtabb leszel. Az ideális mennyiség egyéntől függ, de az orvosok szerint napi 3-4 kávénál több senkinek nem javasolt. Energiaital: dettó.
Aludd ki magad éjjel
Minél kipihentebben ébredsz reggel, annál kevésbé fenyeget a munkahelyi bebólintás réme. A pihentető alvás ráadásul az immunrendszer, vagyis hosszútávon a testi és a lelki egészség miatt is fontos. Ha gondjaid vannak ezzel, érdemes megpróbálni, pár életmódbeli változtatást (könnyebb vacsora korábban, kevesebb koffein, több mozgás, stb.), amivel javíthatod az alvásod minőségét.
Ha túl vagy az ebéden, irány vissza az asztalodhoz dolgozni (de halkan horkolj!) - vagy ha olyan munkát keresel, ahol nem alszol el az unalomtól, nézz szét hazánk egyik legrégebbi állásgyűjtő oldalán, a jobinfo.hu-n, ahol
több ezer állás fut
.