Ingatlanmix

Rendületlenül menetelnek fölfelé az albérletárak decemberben is

Az év vége nem hozott drámai meglepetéseket a kiadó ingatlanok piacán, a hirdetők által kért árak rendületlenül felfelé tartanak, és a kínálatban jelentős többségben vannak a lakások

Megosztás:
Az év vége nem hozott drámai meglepetéseket a kiadó ingatlanok piacán, a hirdetők által kért árak rendületlenül felfelé tartanak, és a kínálatban jelentős többségben vannak a lakások.

Az albérletnek kialakított otthonok valamivel kisebbek, mint a használtpiaci és/vagy újépítésű átlag, ebben a szegmensben csaknem kétszer annyi az egyszobás garzon, mint máshol. Ami állandó, hogy a kínálat jó kétharmadát itt is a nappali plusz egy/két hálós lakások, házak adják.

A budapesti helyzet nem tér el jelentősen az ország egészétől, hajszálnyival több a garzonlakás és a nappali+3 hálós vagy még nagyobb otthon, mint máshol.

Az albérletárakat lakásméret szerint bontva a legkisebb lakásoknál Debrecen látszólag már ott liheg Budapest nyakán, ebben azonban szerepet játszik az is, hogy jóval kisebb az adatmennyiség, és már néhány extrém módon felülárazott garzon is elbillentheti az átlagot.

Minél nagyobb a lakásméret, annál jobban elhúznak a budapesti árak, viszont fontos tudni azt is, hogy az Ingatlantájolón hirdetett, adatelemzésünk alapját képező lakások, házak mindig valamivel nagyobbak és drágábbak, mint amit a KSH hivatalosan közölni szokott. A szobaszám szerint bontott árak jellemzően nagyságrendileg megegyeznek a statisztikai hivatal által pár hónap csúszással közölt, azonos időszakra vonatkozó számokkal.

A portál albérletkínálatában jelenleg az átlagos kiadó fővárosi lakás havi ára már megközelíti a 440 ezer forintot (plusz rezsi), a “típuslakás” 2,5 szobás, 72 négyzetméteres. A debreceni átlagos albérlet havonta 300 ezer forint plusz rezsibe kerül, ezért egy 2,5 szobás, 63 négyzetméteres otthont kapunk. Szegeden 202 ezer plusz rezsi, 2,3 szoba és 66 négyzetméter az átlag, míg Pécsen az 59 négyzetméteres 2,2 szobás tipikus albérletért havonta 218 ezer forint plusz rezsit kér a tulajdonos.

Ahogy mindig, a lakások bérleti négyzetmétere drágább, mint a házaké, abban viszont jelentős területi különbségek vannak, hogy hol mekkora a szakadék a kettő között. Érdekes módon Debrecenben nagyon közel van a kettő, Pécsett viszont csaknem 40 százalék az eltérés.

Ha megnézzük, mennyit keres egy átlagos magyar dolgozó, az albérletárak máris más megvilágításba kerülnek. A KSH által legutóbb közölt mediánbér (ennyit keres az a honfitársunk, aki pont középen áll a fizetések tornasorában, ő az, akinél az emberek fele jobban, fele pedig rosszabbul keres) havonta jelenleg 359 100 forint, ez még akkor sem elég egy fővárosi albérletre, ha emberünk a teljes keresetét erre szánja, és rezsit fizetnie, ennie, patikába ne adj’ isten színházba mennie nem kell.

De az is világos, hogy Debrecenben sincsenek könnyű helyzetben azok, akik egy átlagos fizetésből keresnek albérletet. Szegeden és Pécsen viszont még mindig alacsonyabbak az árak, itt egy átlagos fizetésből akár egyedül is tud valaki bérelni egy kisebb lakást úgy, hogy mellette még marad valamennyi pénze megélhetésre is.

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.