Ingatlanmix

Eladó kastélyok: irány az ingatlanpiac mesebeli szeglete

Az eladó kastélyok és kúriák az ingatlanpiacnak csak nagyon pici, ám annál izgalmasabb szegmensét jelentik

Megosztás:
Az eladó kastélyok és kúriák az ingatlanpiacnak csak nagyon pici, ám annál izgalmasabb szegmensét jelentik. Bár a legtöbben valószínűleg sosem mérlegeljük majd komolyan egy többezer négyzetméteres és akár többtucat szobás álomotthon megvásárlását, mégis izgalmas eljátszani a gondolattal, mi lenne, ha mi kelnénk reggel egy ilyen mesebirodalom falai között? Milyenek lehetnek a hétköznapok ilyen filmbeillő környezetben? Tarts velünk, és mutatunk pár eladó kastélyt és kúriát, hátha éppen pont ilyet keresel!

A magyarbánhegyesi Telbisz Kúria

1942-ben Glatz Ferenc tervei alapján épült a Telbisz Kúria, ez a 600 négyzetméteres villaépület, amelyet egy 55 ezer négyzetméteres (öt és fél hektáros) majorság vesz körül. Ekkora területen már saját erdőnk, lovardánk és melléképületünk is lehet, és persze dukál hozzá egy csodálatos kültéri medence is. A nagyvonalú belső teret nem zsúfolták tele szobákkal, a 600 négyzetméteren összesen öt szoba kapott helyet, 2 szoba a földszinten helyezkedik el, 3 pedig az emeleten, amelyek közül kettő közvetlenül is kapcsolódik a fenti teraszhoz. Csodaszép látványt nyújt minden napszakban, hiszen a fákra és a lombkoronaszintre nyílik kilátás.

Mindkét bejárathoz tartozik 1-1 előszoba és közlekedő, ezen keresztül közelíthető meg a nappali, illetve a társalgó. Több szobában van kályha és látványkandalló, ugyanakkor kúria fűtéséről központi fűtés gondoskodik. A fa konyhabútorokat ide tervezték, és a konyhai eszközöket is beépítették. Igazi természetközeli, elegáns hatást nyújt, tökéletesen illik a kúria hangulatához. A lakószint alatt pince is található.

A hűvösvölgyi Sándor-villa

Kalandos történetével sokak figyelmét felkeltette már a Völgy utcai Sándor-villa, amelyet 1912-ben építtetett két iparmágnás, Sándor Pál és Polákovits Mihály, a szimmetrikus épület két szárnyán a két család osztozott. Ekkoriban a gyéren lakott Hűvösvölgy még üdülőterület volt, így a villaépületet is csak a nyári hónapokban használták a tulajdonosok. A szecessziós épület sokszor adott otthont a kor művelt társaságát vendégüllátó estélyeknek, de nyugodt kertjében készült a tulajdonos 70. születésnapjáról megemlékező beszélgetés, amely 1930-ban "Az Újság" hasábjain jelent meg. A villa 1947-es államosítását követően többféle funckiót is ellátott, működött pszichiátriai osztályként és nővérszállóként is.

Az épület a különféle hirdetésekben eltérő adatokkal jelenik meg, nagyságát 1200-1400 négyzetméter között szokták megjelölni, a szobaszám 20-30 között változik, nyilván attól függően, melyik ingatlanos cég mit számol szobának és mit nem. Kétmilliárdos árával első blikkre talán nem tűnik túlárazottnak, azonban az adásvétel nem megy gyorsan, a Sándor-villa évek óta várja új gazdáját.

A Sárközy-kúria Tápiószelén

Az eddiekkel összevetve már-már babaháznak tűnik ez a bájos villaépület Tápiószelén. Az 1850 körül épült szecessziós stílusú kúria 230 négyzetméteres, hét plusz két fél szobás, és egy kétezer négyzetméteres telken helyezkedik el. A házhoz  tartozik egy különálló 2 szintes vendégház, fedett kocsibeálló, egy szaletli, és persze a medence kiegészítő épületei, mint mosdó, kazánház, gépészet.

A kúriát 2006-ban teljesen felújították. Az épület kívülről és belülről is rendkívül szép, szimmetrikus, a fedett belső teraszt 4 masszív posztamens támasztja alá, kellemes és intim helyet kínálva az ott élőknek az otthoni pihenésre, vendégfogadásra. A történelem iránt érdekődőknek lehet érdekes adalék, hogy az építtető Sárközy család késői leszármazottja a francia köztársasági elnök Nicolas Sarkozy.

A Dreher család vadászkastélya kőbányán

Szomorú állapotban van, ám csodás adottságokkal várja szőke hercegét ez a X. kerületi csoda. A Dreher család egykori vadászkastélya 574 négyzetméteres, a szecesszió látványelemeinek hangulatát idéző formai elemek felhasználásával épült, a XX. század elején. Körben helyszíni műkő lábazat, külső lépcsők, szürke műkőburkolatú téglapillérek találhatók. A műkő fölött sötétvörös klinker téglalábazat folytatódik. A nyílászárók előtti rácsok, lépcső- és terasz korlátok szintén a szecesszió stílusjegyeit követően acélszerkezetűek. A ferde és vízszintes ereszek egy része fából faragott, díszes burkolatú, a széles ereszek vakoltak.

Ahogy a hasonló épületek többsége, így ez sem úszta meg a XX. század viharait, az 1950-es évek elejéig lakóházként üzemelt, majd volt óvoda, bölcsöde és iroda is. Az eredeti falakat többször átfestették, a burkolatok jó részét elbontották, vagy ráépítettek. Az épület belső részében eredetiben a belső fa lépcső, néhány belső ajtó és a homlokzati nyílászárók nagy részre maradt meg. Az épületet az utóbbi 10 évben már nem használták. A kastély teljes külső-belső felújításra szorul.

Egy saját 1800 négyzetméter Terézvárosban?

Ha excentrikus megamilliárdos lennék, tuti megvásárolnám ezt a csaknem 1800 négyzetméteres, 30 szobás, háromemeletes terézvárosi romot, és csinálnék belőle egy hétnyelven beszélő belvárosi rezidenciát. Bár csak a jó ég tudja, mihez lehet kezdeni 1800 négyzetméterrel és 30 szobával, de mennyivel szebb lenne, ha valaki megőrizné ezt a gyönyörű adottságú épületet, nem pedig lebontaná, hogy a helyére építsen egy jellegtelen 120 lakásos kockát.

A ház egyébként 1863-ban épült Hild Károly tervei alapján, elsődlegesen klasszicista, másodlagosan eklektikus stílusú. A pince, földszint, emelet szintekből álló ingatlan, jelenleg használaton kívül áll.

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.