Pénz

3 társadalmi és 5 céges döntés, amit nem lehet az AI-ra bízni

Sokat tud a mesterséges intelligencia, de bizonyos döntéseket egyáltalán nem lehet rábízni, és a cégek irányításában továbbra is elengedhetetlen lesz az emberek gondolkodása

Megosztás:
Sokat tud a mesterséges intelligencia, de bizonyos döntéseket egyáltalán nem lehet rábízni, és a cégek irányításában továbbra is elengedhetetlen lesz az emberek gondolkodása. A leghatékonyabb működést valószínűleg azok érik majd el, ahol az emberek és az algoritmusok együtt dolgoznak.

És bár rengeteget riogatnak minket azzal, hogy az AI elveszi majd a munkánkat, ez így ebben a formában ez nem igaz. Lássunk néhány olyan feladatot, problémát, vagy döntési helyzetet, amit a belátható jövőben biztosan nem lehet majd gépek kezébe adni.

Vannak olyan kérdések, amik jelentősen túlmutatnak a céges kereteken, és társadalmi jelentőségük van, először erre mutatunk 3 példát.

Élet-halál kérdések döntése

Az AI rendszerek, bármilyen fejlettek is, nem képesek olyan morális és érzelmi tényezők figyelembevételére, amelyek szükségesek például az egészségügyi sürgősségi döntésekhez, vagy a bírósági ítéletekhez. Az emberek élete kapcsán hozott döntések etikailag és jogilag is túl komplexek ahhoz, hogy kizárólag algoritmusokra támaszkodjunk, nem is beszélve arról, hogy minden ilyen súlyú döntés esetében kritikusan fontos, hogy a döntéshozó felelősséggel tartozzon a döntéséért.

Politikai és stratégiai döntések

Az országok és társadalmak jövőjét meghatározó politikai, vagy katonai döntéseknél nem lehet figyelmen kívül hagyni az emberi perspektívát, amely az értékek, a kultúra és a történelmi kontextus figyelembevételével alakul. Az AI nem érti meg a döntések érzelmi és szimbolikus hatásait, például egy háború, vagy diplomáciai egyezmény következményeit.

Gyermekneveléssel kapcsolatos döntések

Az AI nem képes empátiát, vagy érzelmi kötődést biztosítani, amely elengedhetetlen a gyermeknevelés során. Bár segíthet ajánlásokat tenni, lehet vele információt vagy tippeket gyűjteni, a gyerek fejlődését érintő döntéseket, például nevelési stílust, vagy érzelmi támogatást mindig az embereknek kell meghozniuk.

Öt dolog, amiben egy cég életében nem dönthet az AI

A cégek életében a következő öt területen egyelőre biztosan embereknek kell majd döntéseket hozniuk.

Cégstratégia kialakítása

A stratégiai döntések, például a hosszú távú célok meghatározása és az ezekhez vezető prioritások felállítása, nem bízhatóak kizárólag AI-ra. Ezek a döntések emberi értékeken, intuíciókon és egyedi körülmények megértésén alapulnak, mint például a piaci versenytársak lépéseinek elemzése, vagy új lehetőségek felismerése, amelyek nem nyilvánvalóak a meglévő adatok alapján.

Etikai szempontok mérlegelése

Az AI nem rendelkezik erkölcsi érzékkel és nem képes autonóm módon mérlegelni az etikai szempontokat. Amikor egy üzleti vállalkozásnak döntenie kellene a profit és a fenntarthatóság közötti egyensúlyról, nem szabad kizárólag az AI-ra hagyatkoznia, mert az emberi értékekről és társadalmi hatásokról szóló döntésekhez több kell, mint adatelemzés.

Innováció és kreativitás irányítása

Az üzleti innováció gyakran az emberi képzelet és kreativitás eredménye. Az olyan döntések, amelyek új termékek, vagy szolgáltatások létrehozására irányulnak - legyen az egy új technológia vagy egy olyan apróság, mint a pumpkin spice latte ötletének felbukkanása - kíváncsiságot, kisérletezőkedvet, kreativitást és újdonságok iránti vágyat igényelnek. Ez pedig a mesterséges intelligenciából (egyelőre legalábbis) hiányzik.

Munkahelyi kultúra és pszichológiai biztonság fenntartása

Az AI nem képes érzékelni, vagy elősegíteni a munkahelyi légkör érzelmi és pszichológiai tényezőit. Az olyan döntések, amelyek a munkavállalói elégedettség, motiváció és együttműködés fokozására irányulnak, kizárólag emberi empátiával és érzelmi intelligenciával hozhatók meg. Ilyen például a munkahelyi konfliktusok kezelése vagy a befogadó kultúra kialakítása.

Adatok hitelességének és relevanciájának ellenőrzése

Bár az AI képes hatalmas mennyiségű adatot elemezni, az adatok hitelességének, forrásainak és relevanciájának ellenőrzése továbbra is emberi döntéshozatalt igényel. Egy vállalat számára fontos felismerni, hogy mely adatokat érdemes figyelembe venni, és hogyan kell azokat kiegészíteni például ügyfélvisszajelzésekkel vagy versenytársak elemzésével.

Egy darabig még egészen biztosan szükség lesz rád is a munkaerőpiacon; ha új állás után néznél, keress munkát hazánk egyik legrégebbi állásgyűjtő oldalán, a jobinfo.hu-n!

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.