Ingatlanmix

Albérletár-rally: volt, ahol három év alatt kétszeresére nőttek az árak

Budapesten másfélszeresére, Debrecenben viszont majdnem a duplájára drágult az átlagos kiadó lakás hirdetési ára három év alatt - derül ki az Ingatlantájoló januári adatelemzéséből, amelyben a kiadó piacot vettük górcső alá

Megosztás:

Budapesten másfélszeresére, Debrecenben viszont majdnem a duplájára drágult az átlagos kiadó lakás hirdetési ára három év alatt - derül ki az Ingatlantájoló januári adatelemzéséből, amelyben a kiadó piacot vettük górcső alá.

2022 január óta az általunk rendszeresen vizsgált megyeszékhelyek közül a legkisebb mozgás Pécsen volt (+33 százalék), míg Szegeden most 47 százalékkal kér többet az átlagos lakás tulajdonosa. 

Az elmúlt években már megfigyeltük, hogy az Ingatlantájolón hirdetett lakások és házak között magasabb arányban vannak jelen a prémium otthonok, így az árak is magasabbak, mint amit (néhány hónap késéssel) a KSH közöl. Ezért azt is megnéztük, hogy alakultak a medián árak - vagyis az egyes városokban mennyibe kerül az az albérlet, amely éppen középen van az ár szerinti tornasorban. 

Budapesten a legnagyobb, Szegeden a legkisebb a különbség a kettő között - ez valószínűleg a piac mérete miatt van így, a fővárosban hirdetik messze a legtöbb ingatlant, nagyobbak a kilengések, és jobban látszik az Ingatlantájoló prémium profilja. Szegeden jóval szűkebb a mesgye, így a különbségek is. 

Kiváncsiságból azt is megnéztük, a medián albérletárak mennyit drágultak 2022 január óta, és némiképpen eltérő adatokat kaptunk, mint ami az átlagból látszik. Debrecen így pont duplázott, Budapest +58 százalék, Szeged +62 százalék, Pécs pedig 46 százalékos emelkedést teljesített három év alatt. (A KSH 2022 március óta közöl nettó mediánkeresetet, az azóta 34 százalékkal emelkedett.)

A hajdú-bihari megyeszékhely piacán továbbra is teljes őrület uralkodik, az egyszobás lakások ára már utolérte a fővárosi szintet, és a másfél-két szobás lakások ára is folyamatosan emelkedik. 

Nem véletlen, hogy a város környékén rendkívül megszaporodtak a munkásszálló hirdetések is, hiszen a gyárak dolgozóinak ezek az árak abszolút elérhetetlenek. 

Ahogy az is látszik, hogy akár az átlagos, akár a medián kiadó lakásárakat nézzük, ezek mindenképpen óriási terhet jelentenek az átlagos magyar számára - aki a KSH adatai szerint nettó 366 ezer forintot visz haza havonta. 

Szegeden és Pécsen még csak-csak elképzelhető, hogy ha szerényen is, de ki lehet fizetni egy közepes árú albérletet egy közepes nettó keresetből, Debrecenben és Budapesten ez gyakorlatilag lehetetlen, rezsire és a megélhetésre ezekben a városokban már csak minimális összeg maradna.

A kiadó lakások hirdetési négyzetméteráraiban nagyjából a szokásos képet látjuk, a lakások mindenhol drágábbak, mint a házak, a különbség pedig egyedül Debrecenben szűk - ennek oka alighanem az, hogy valamiért itt bőven felülreprezentáltak a milliós kiadó luxusházak az amúgy nem gigantikus kiadó házkínálatban, míg a skála másik vége hiányzik a piacról.

Az országban kiadó lakást hirdető tulajdonosok elképzelései szerint az egy szobára jutó átlagos “fajlagos” ár továbbra is Budapesten a legmagasabb, és Szegeden a legalacsonyabb. 

A rekordot jelenleg egy Andrássy úti luxus penthouse lakás hirdetője tartja, aki szobánként 1,64 milliót kér havonta a leendő bérlőtől - igaz, ebben már benne van a közös költség, a heti egy takarítás, sőt, hat főre az ágynemű és a törülközők is. 

Az ellenkező előjelű rekord pedig egy paksi hirdetőjé, aki ötszobás családi házát mindössze szobánként 240 forintért ajánlja - neki alighanem érdemes lenne javítania a havi 1200 forintos bérleti díjat. A “valódi” ajánlatok közül a legolcsóbban most alighanem Drágszélen bérelhetünk otthont, itt egy háromszobás, bútorozatlan ház ára havonta 40 ezer forint, vagyis szobánként 13,3 ezer.  

 

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.