Durván megfizethetetlenné váltak az ingatlanok Magyarországon! Az elmúlt évek lakásár-emelkedése annyira elszállt, hogy ma már nemcsak a minimálbéreseket és a garantált bérminimumon élőket, hanem az átlagfizetésből élőket is teljesen ellehetetleníti a saját otthon megszerzése!
Brutális drágulás: az EU-ban is kiugró a magyar lakáspiac áremelkedése
A legfrissebb Eurostat-adatok szerint az Európai Unióban 2023-ban átlagosan 48,1%-kal emelkedtek a lakásárak 2015-höz képest, de ez eltörpül a magyar számok mellett! Hazánkban ugyanis 172,5%-os volt az áremelkedés, ami éves szinten 13,4%-os drágulást jelentett!
Eközben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a nettó átlagkeresetek „csupán” 133,9%-kal nőttek, ami azt jelenti, hogy a bérek nem tudták követni a lakásárak szárnyalását.
Meddig tarthat még ez a tendencia?
Az adatok szerint egy átlagkereső 2013-ban még több mint 1 négyzetmétert tudott venni a havi fizetéséből, míg 2024-ben már csak 0,34 négyzetméterre futja egy új lakás esetében. A használt ingatlanoknál sem jobb a helyzet: míg 2007-ben egy átlagos 60 négyzetméteres lakás megvásárlásához 7,3 évnyi fizetés kellett, addig most 14,7 évnyi kereset szükséges egy új lakás megszerzéséhez!
Lakáskatasztrófa fenyeget?
Ezek az adatok egyértelműen mutatják, hogy a lakáspiac egy elérhetetlen luxussá vált az átlagos magyar számára. Ha a bérek nem nőnek gyorsabban, vagy a lakásárak nem stabilizálódnak, akkor a saját lakás álma végleg elérhetetlenné válhat a legtöbb ember számára! Vajon milyen lépéseket tehet a kormány és a gazdaságpolitika ennek a brutális helyzetnek az enyhítésére? A következő években eldől, hogy Magyarországon lesz-e még lehetőség saját ingatlanhoz jutni!