Hihetetlen, de igaz: egy idős tulajdonost bíróság elé citált egy ingatlanközvetítő, csak mert a saját lakását saját maga adta el! Képzeld el, eladod az ingatlanod, minden jogszerűen történik, erre egyszer csak jön egy levél: fizess több mint 5 millió forintot, mert „dolgoztunk” az eladáson! Mi folyik itt?
Eladod a lakásod? Lehet, hogy ezrekbe (vagy milliókba) kerülhet – még ha nem is a közvetítő adja el!
Egyre profibb a hazai ingatlanközvetítői piac – mondják. De mi van azokkal a tanácsadókkal, akik előszeretettel hivatkoznak bonyolult szerződésekre, hogy jutalékot követeljenek még akkor is, ha közük sem volt az eladáshoz?
A történet főszereplője egy idős lakástulajdonos, aki 215 millió forintért sikeresen eladta a saját ingatlanát. Minden rendben ment – egészen addig, amíg a közvetítő, aki már fél éve elérhetetlen volt, vissza nem tért, és be nem perelte a tulajt.
Saját magad hirdetnéd a lakásod? Add fel hirdetésed még ma!
Sokkoló követelés: több mint 5 millió forint egyetlen eladás után – amit nem is ők intéztek!
A közvetítő egy úgynevezett „prémium megbízási szerződésre” hivatkozik, amiben állítólag az szerepel, hogy ha bármilyen módon eladják a lakást – még ha nem is ők hozzák a vevőt! – akkor is jár nekik a pénz. Hogy mennyi? Az ingatlan árának 2 százaléka + ÁFA! Csak úgy, átalányban. Elképesztő.
Kiderült: a „kizárólagos szerződés” nem is létezik úgy, ahogy sokan hiszik!
Sokan azt gondolják, hogy ha kizárólagos szerződést kötnek egy ingatlanossal, akkor már nem adhatják el maguk az ingatlant – ez azonban jogilag nem igaz! A bíróság már kimondta: senkit nem lehet megfosztani a saját tulajdonához fűződő jogától.
A probléma ott kezdődött, hogy a közvetítő egy új szerződést dugott az idős tulaj orra alá – állítólag csak a dátum változott, de valójában sokkal súlyosabb feltételek kerültek bele. Az idős tulaj pedig – mint sokan mások – nem olvasta el alaposan. A végeredmény: most a bíróságon próbálja bizonyítani, hogy nem kellene fizetnie valamiért, amit nem kért és nem is kapott.
„Csak két érdeklődőt hozott, aztán eltűnt” – mégis milliókat követel
Az ingatlanos nyolchónapos megbízása alatt csak az első hónapban aktivizálta magát, majd teljesen felszívódott. Az eladó végül saját maga talált vevőt – egy szomszédos utcában lakó érdeklődő személyében. Mindez a közvetítő tudta nélkül történt.
És itt jön a csavar: amikor az eladás megtörtént, hirtelen előkerült az eltűnt közvetítő, és két régi „megtekintési nyilatkozattal” bizonygatja, hogy ő bizony dolgozott az üggyel. Tényleg? Nyolc hónapnyi hallgatás után?
Elrejtett jogi csapdák? A szerződések szövege gyakran megtévesztő!
A szóban forgó szerződés egyik pontja szinte már ijesztő: ha a tulaj nem az általuk hozott vevővel adja el a lakást, akkor is jár nekik egy vagyon, mert ők hirdettek, fotóztak, „kalkuláltak”. Te is úgy érzed, mintha ezt bárkire rá lehetne húzni?
A Polgári Törvénykönyv valóban lehetőséget ad költségek érvényesítésére – de csak akkor, ha azok valóban felmerültek és igazolhatók. Az viszont kérdéses, hogy egy lakásra feltöltött pár hirdetés és egy fotós munka vajon megér-e 5 milliót?
Tanulság: SOHA ne írj alá ingatlanközvetítői szerződést alapos átolvasás nélkül!
Bármilyen jól hangzik a „prémium”, „exkluzív” vagy „kizárólagos” ajánlat, nincs egységes jogi meghatározás ezekre – vagyis bármit jelenthetnek, amit a szerződésbe beleírnak.
Ha valaki például a barátjának adja el a lakását, aki nem az ingatlanos hirdetéséből értesült róla, nem köteles fizetni. A bíróság ezt már több esetben is megerősítette.
Most is folyik a per – de vajon hány embert csaptak már be így?
A mostani eset egyetlen idős tulajdonos története – de ki tudja, hány hasonló szerződés van még forgalomban, amik ártatlan emberek pénzét húzzák ki a zsebükből? Az ingatlanpiacon érdemes jogi védelemmel és nyitott szemmel mozogni – különben könnyen meglepetés érhet.
Eladnád ingatlanodat? Az Ingatlantájolón hatékony kiemelési lehetőségek várnak!