Ingatlanmix

Brutális albérletárak: van, ahol háromszor annyit fizetsz ugyanazért a lakásért!

Jelentős mozgásokat hozott az év első fele a magyar albérletpiacon.

Megosztás:

Jelentős mozgásokat hozott az év első fele a magyar albérletpiacon. A Duna House legfrissebb adatai szerint az országos átlagos havi bérleti díj elérte a 230 ezer forintot. A kínálat szűkössége és a folyamatosan erős kereslet jelentős árkülönbségeket eredményezett, akár háromszoros eltéréssel is városok között. A múlt héten bejelentett, kedvezményes, 3%-os lakáshitel tovább borzolhatja a viszonyokat.

Budapest viszi a prímet

A főváros továbbra is toronymagasan a legdrágább albérletpiac az országban. Itt az átlagos havi bérleti díj mérettől függetlenül elérte a 280 ezer forintot, ami jócskán meghaladja a vidéki átlagokat is.

„A vármegyeközpontokban és egyetemi városokban óriási szórás figyelhető meg” – mondta Szegő Péter, a Duna House vezető elemzője. Példaként említette, hogy Győrben 230, Debrecenben 210 ezer forint volt az átlagos albérletár, míg Szolnokon 110 ezer, Nyíregyházán pedig 140 ezer forint körül alakultak a díjak.

Egyetemi városok: jön a nyári roham

Július 23-án kihirdetik a felsőoktatási ponthatárokat, ami hagyományosan újabb lökést ad a keresletnek Debrecenben, Szegeden, Pécsett, Győrött, Miskolcon és Veszprémben. Az egyetemisták elsősorban kisebb, megfizethető lakásokat keresnek, leginkább belvárosi vagy egyetemközeli környékeken, ami felhajtja az árakat.

„A szezonális kereslet mellett az is emeli az árakat, hogy sok befektető vásárol kiadási céllal lakásokat ezekben a városokban” – tette hozzá Szegő Péter.

Vidéki árkülönbségek: gazdasági adottságok döntik el

A vármegyeközpontokban – például Székesfehérváron, Kecskeméten vagy Tatabányán – a bérleti díjak szorosan kapcsolódnak a helyi gazdasági aktivitáshoz és a munkaerőpiaci lehetőségekhez. A fejlettebb ipari hátterű városokban magasabb árakkal találkozhatunk, míg a kevésbé dinamikus településeken, mint Szolnok, alacsonyabbak a díjak.

„A vidéki piac tipikusan többsebességes – ezt az eltérő beruházási szintek, munkahelyi lehetőségek és lakossági jövedelmek határozzák meg” – fogalmazott a szakértő.

Mi jöhet ezután?

Bár az év első felében élénk volt a vásárlási kedv, a bérleti piac továbbra is feszült marad. A kínálat szűkössége és a kereslet erőssége nehezen engedi az árak csökkenését. A bérlők egyre árérzékenyebbek, miközben a jövedelmek növekedése nem tart lépést az albérletárakkal.

Az új, 3%-os lakáshitel viszont változást hozhat: sokan kivárnak, és inkább saját ingatlan vásárlását fontolgatják. Ez csökkentheti a keresletet, ugyanakkor átrendezheti a kínálatot is – hosszabb távon akár az árak mérséklődéséhez is vezethet.

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.

Cikkajánló

slide 6 to 9 of 10