Elképesztő lakásárak Európa-szerte – de vajon Budapest hol áll a ranglistán? A válasz meglepőbb, mint hinnéd!
Az utóbbi évek brutális magyarországi lakásdrágulása után sokan joggal érzik úgy: Budapest már rég elérte a megfizethetetlenség határát. De mi történik, ha az árakat nemcsak saját múltjukkal, hanem 30 európai nagyvároséval hasonlítjuk össze?
Nos, akkor derül ki az igazi döbbenet: Budapest még mindig az „olcsóbb” városok közé tartozik – legalábbis európai mércével!
A számok nem hazudnak: Magyarországon szinte kilőtt az ingatlanár
2024 végén a magyar lakásárak 13%-kal ugrottak meg egyetlen év alatt, miközben az EU-átlag csak 4,9% volt. A visegrádi országok közül is mi drágultunk a legnagyobb mértékben – de mit jelent ez a valós árakban?
Belvárosi négyzetméterárak: Londonban 7-8 millió, Zürichben 9 millió… és Budapesten?
Zürichben egyetlen négyzetméter ára egy új autóéval vetekszik: közel 9 millió forint. London sem marad el – itt 7-8 millióba fáj egy négyzetméter a belvárosban. Párizs és München következnek 5 millió körül.
És Budapest?
„Csak” 1,5 millió forint egy négyzetméter a belvárosban – ezzel a magyar főváros még mindig a legolcsóbbak között van a toplistán.
És Prága? Még nálunk is drágább!
A régióban is akad meglepetés: Prága belvárosa közel 3 millió forintos négyzetméterárával már nyugat-európai szinten mozog. Varsó, Pozsony és még Belgrád is megelőzte Budapestet.
De Kijev a lista legalján van – érthető módon, hiszen ott már 400 ezer forintért is lehet külvárosi lakást venni.
Bérlés horroráron: Londonban egy kétszobás lakás több mint 1 millió havonta!
Ahol sokan bérelnek, ott az árak az egekben – Londonban és Zürichben például egy kétszobás lakásért akár 1 millió forintnyi összeget is elkérnek havonta. A külvárosokban sem sokkal olcsóbb: 800 ezer forint körül mozognak.
Budapest itt is szolidabb: a bérleti díjak a jövedelmekhez képest középszinten állnak, de az alacsonyabb fizetések miatt így is komoly teher lehet egy albérlet fenntartása.
Mennyi munkával fizetsz ki egy lakást?
Ha azt nézzük, hány havi nettó fizetésbe kerül egy négyzetméter külvárosi lakás, Budapest ismét a középmezőnyben végez: 2,2 havi fizetés kell hozzá.
A legdurvább helyzet Lisszabonban és Athénban, ahol a lakásárak és a jövedelmek aránya már-már katasztrofális. De nem minden nagyváros szenved: Birmingham például a lista végén kullog – itt még bőven van mit olcsón venni.
Befektetnél? Akkor figyelj, hol éri meg igazán!
Ha csak a kiadásból származó hozamot nézzük, akkor ott érdemes lakást venni, ahol a bérleti díjak magasak, de az ingatlanárak még nem szálltak el. Ez több kelet-európai városra igaz – de ne feledd, Kijevben hiába jó a hozam, a háborús helyzet elijeszti a befektetőket.
Összefoglalva: Drágának tűnik Budapest, de más városokhoz képest még mindig megfizethető?
✅ Igen, a magyar főváros ára emelkedik – de nem szállt el annyira, mint sokan hiszik.
✅ A gyenge forint miatt euróban nézve még olcsóbb is lett másokhoz képest.
✅ A lakhatás költsége Európa-szerte hatalmas nyomást jelent – de Budapest még nem tart ott, ahol London vagy Zürich.