Érezhetően csökkent a 20-30 év közötti fiatalok jelenléte a budapesti ingatlanpiacon – derül ki a Duna House legfrissebb elemzéséből. A fiatal korosztály visszaszorulása miatt visszaesett a kisebb lakások iránti kereslet, és egyre kevesebben költöznek el otthonról önálló lakásba.
Drasztikusan csökkent a fiatal vevők aránya Budapesten
Míg 2024-ben még minden hatodik ingatlanvásárló (17%) a 20-30 éves korosztályból került ki, 2025-re ez az arány 9%-ra csökkent. A fiatal vevők hiánya nemcsak statisztikai adat, hanem jól látható piaci és társadalmi következményekkel is jár.„A lakásvásárlás ma már sok fiatal számára elérhetetlen. A folyamatosan emelkedő ingatlanárak, a magas hitelkamatok és az infláció együttesen megnehezítik a piacra lépést” – mondta Szegő Péter, a Duna House PR- és elemzési szakértője.
Kisebb lakások, csökkenő kereslet
A kis alapterületű, garzon vagy más első lakásként szolgáló ingatlanok iránt is visszaesett az érdeklődés. Míg 2024-ben még a vevők 10%-a választott kisebb lakást, addig 2025-ben már csak 5% döntött így. Ennek oka, hogy a belépő szintű ingatlanok is egyre megfizethetetlenebbek a fiatalok számára.Ez a tendencia különösen Budapesten jelentkezik élesen, de a vidéki ingatlanpiacon is hasonló folyamatok figyelhetők meg.
Elmarad a generációs különválás
2024-ben a lakástranzakciók 8%-a kapcsolódott ahhoz, hogy fiatal felnőttek elköltöznek a szülői házból. Ez az arány 2025-ben már csak 3% volt. A háttérben itt is elsősorban gazdasági okok állnak: sokak számára már az albérlet vagy egy szerényebb lakás fenntartása is nehézséget jelent.„Ha a fiatalok nem tudnak önállósodni, az nemcsak az ingatlanpiacnak, hanem a társadalmi mobilitásnak is komoly akadályt jelent” – hangsúlyozta Szegő Péter.