Olyan új törvényt fogadott el ma a parlament, amely alapjaiban forgathatja fel a magyar ingatlanpiac működését. A „helyi önazonosság védelméről” szóló jogszabály lehetővé teszi az önkormányzatok számára a költözés korlátozását és az új lakók megadóztatását – ami ingatlanpiaci káoszt vetít előre.
A Duna House figyelmeztet: ez a törvény megrengetheti a piac stabilitását
A Duna House szerint a törvény olyan eszközöket ad a települések kezébe – mint az elővásárlási jog kiszélesítése, lakcímlétesítés korlátozása vagy új adók bevezetése –, amelyek komoly bizonytalanságot keltenek az ingatlantranzakciók során.„Ezek az intézkedések lassíthatják az adásvételeket, csökkenthetik az ingatlanok likviditását, és visszavetik a keresletet” – mondta Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese.
Milyen hatásokkal kell számolni a lakásvásárlóknak és tulajdonosoknak?
- Nehezebb lesz eladni az ingatlanokat az érintett településeken (különösen a budapesti agglomeráció, a Velencei-tó és a Balaton lehet érintett)
- A vásárlói kör szűkülhet az új szabályozások miatt
- A bankok szigoríthatják a hitelezést, főként jelzáloghitelek esetén
- Ingatlanérték-csökkenés is bekövetkezhet egyes településeken
A Duna House kiáll a kiszámítható ingatlanpiac mellett
A Duna House továbbra is elkötelezett a transzparens és stabil piaci környezet fenntartása mellett, és arra figyelmeztet, hogy a túlzott szabályozás akár hosszú távon is bizalomvesztéshez és piaci visszaeséshez vezethet.