Mi történt a cirkófűtéssel? Hová lettek a piaci kedvencek?
Az ingatlanpiacon hosszú évekig a cirkófűtéses lakások uralták a terepet. Szinte minden vásárló ezt a megoldást kereste, hiszen kényelmes, egyszerűen szabályozható fűtési rendszerről volt szó. De az idők változnak – a cirkó csillaga egyre halványabb, és ma már egészen más fűtési rendszerek iránt nőtt meg a kereslet.
Miért veszített a cirkó az értékéből?
A változás egyik legnagyobb mozgatórugója a gázárak drasztikus emelkedése volt. 2022-ben a kormány bevezetett egy új szabályozást, amely a gázárat korlátok közé szorította. Ha egy háztartás túllépi az előírt fogyasztási mennyiséget, a gáz ára jelentősen emelkedik – ez egy csapásra átírta a játékszabályokat. A távfűtéses lakások pedig ebben az új helyzetben egyre vonzóbb alternatívaként tűntek fel, hiszen nem érinti őket ilyen típusú szabályozás, és előre tervezhető költségekkel járnak.
Távfűtés: Az új sláger az ingatlanpiacon?
A cirkó visszaszorulásával párhuzamosan a távfűtés presztízse fokozatosan nőtt. Ma már több új építésű lakóházban ezzel a megoldással találkozhatunk, különösen, ha a közelben hőerőmű is működik. A távfűtés mellett szól az is, hogy sokkal környezetbarátabb, költséghatékonyabb és kényelmesebb megoldás, amely ráadásul megbízható, jól szabályozható hőmérsékletet biztosít minden helyiségben.
Távfűtés vs. egyedi fűtési rendszerek: Miért döntenek egyre többen az előbbi mellett?
A távfűtés nemcsak gazdaságos, de egyszerűsíti is az ingatlantulajdonosok életét. Nincs szükség a gázkazánok és a kémények rendszeres karbantartására, nem kell újra és újra költeni a rendszerek cseréjére és modernizálására. A korszerű távfűtési rendszerek ráadásul ma már szabályozhatóak és mérhetőek, így elkerülhetjük a felesleges fogyasztást is.
Hol tartanak a cirkós rendszerek és miért nem szeretik őket az ingatlanvásárlók?
A 2000-es évek első évtizedében épült lakóparki lakások többségében cirkófűtéses rendszerek találhatók, melyek mára elérték azt a kort, amikor cserére szorulnak. Ezek korszerűsítése azonban kifejezetten költséges és nehézkes, különösen társasházak esetében, ahol az átalakítás bonyolultabb folyamat, mint egyéni házaknál. A családi házaknál, ahol gázkazán van, a modernizáció hőszivattyús rendszerrel is megoldható, de ez szintén hatalmas beruházást igényel, akár milliós tételben.