Az Airbnb és a magyar kormány között kiéleződött a feszültség, miután a cég nyílt levelet intézett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez a Budapesten megrendezett Európai Turizmus Fórum kapcsán. A minisztérium azonban nem hagyta szó nélkül a kérdést, és egy figyelemfelkeltő közleményben tette világossá: az Airbnb-vel kapcsolatos szabályozások nemcsak indokoltak, de elengedhetetlenek is.
Lakhatási válság: Budapest a bérlők rémálmává vált?
A tárca rávilágított, hogy Budapest lakhatási helyzete kritikussá vált. A fővárosi bérleti díjak már elérhetik a havi jövedelmek 50-60%-át, ami sokak számára elviselhetetlen terhet jelent. Több mint 140 ezer háztartás, azaz a főváros lakosságának közel ötöde hosszú távú bérletben él, de vajon meddig bírják még a nyomást?
Az Airbnb a ludas? – Ijesztő adatok a rövid távú lakáskiadásról
A minisztérium szerint az Airbnb és más rövid távú lakáskiadások elterjedése súlyosbította a helyzetet. 2020 és 2024 között 80%-kal nőtt az ilyen szálláshelyek száma Budapesten, és jelenleg közel 26 ezer szobát kínálnak kiadásra. A statisztikák szerint a főváros vendégéjszakáinak több mint 40%-a ezekhez a szállásokhoz köthető, ami messze meghaladja a régiós átlagot.
Kik szorulnak ki a városból?
A minisztérium szerint a rövid távú lakáskiadások miatt pontosan azok a lakások tűnnek el a bérleti piacról, amelyekre a fővárosi fiataloknak, diákoknak és családoknak szükségük lenne. A bérleti díjak és az ingatlanárak az egekbe szöktek: a Covid óta több mint 40%-os emelkedés történt. Ráadásul az Airbnb miatt a belső kerületek lakói egyre inkább kiszorulnak saját városrészeikből.
A kormány válasza: "Nem tiltjuk be, de szabályozni kell!"
A minisztérium megnyugtatta az érintetteket: a már működő szálláshelyek számára nem lesznek drasztikus korlátozások. Az új engedélyek kiadását viszont 2025 januárjától felfüggesztik, és ez kizárólag Budapestet érinti. Vidéken tehát minden marad a régiben.
Mit hoz a jövő? Az Airbnb-üzemeltetők és bérlők lélegzetvisszafojtva várják
Bár a kormány nem tiltja be az otthonmegosztást, a szigorítások hatása már most érezhető. Vajon az új szabályozások megoldják a lakhatási válságot, vagy még több feszültséget szülnek? Egy biztos: az Airbnb és a magyar kormány közötti vita még messze nem ért véget.