Zöld Magazin

Ingyen napelem: Mekkora eséllyel indulhatok a lakóhelyem alapján?

Már rögtön a napelemes pályázat kiírása után lehetett látni, hogy a hátrányos helyzetű településeken élők nagyobb eséllyel indulnak, hiszen a fejlesztendő településeken élő pályázók több pontot kapnak

Megosztás:

Már rögtön a napelemes pályázat kiírása után lehetett látni, hogy a hátrányos helyzetű településeken élők nagyobb eséllyel indulnak, hiszen a fejlesztendő településeken élő pályázók több pontot kapnak. Ráadásul jellemzően pont ezeken a településeken alacsonyabbak a fizetések is, így várhatóan többen felelnek majd meg a jövedelmi korlát adta feltételeknek. De nézzük csak mit is jelent ez pontosabban, mekkora összeg jut egy-egy régióra és mikor nyílik a pályázat az egyes régiókban.

Mikor indul a pályázat az egyes megyékben?

A megyéket hármasával 6 régióra osztották, egy-egy időpontban egyszerre 2 régió, azaz 6 megye számára nyílik meg a pályázat, a negyedik időpontot Budapest és Pest megye kapta.

Íme, az első forduló - az eredeti cikk írásakor ismert, de azóta meghosszabbított (lásd lejjebb) - megnyitási ütemei:

  1. December 6-tól

    nyílik meg a pályázati ablak Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala

    (Nyugat-Dunántúl)

    , valamint Fejér, Komárom-Esztergom és Veszprém megyékben

    (Közép-Dunántúl)

    , itt december 27-én este 18 óra a beadási határidő.

  2. December 13-tól

    Baranya, Somogy, Tolna

    (Dél-Dunántúl)

    , illetve Bács-Kiskun, Békés, és Csongrád-Csanád megyékben

    (Dél-Alföld)

    nyílik meg a pályázat; itt 2022. január 03. 18:00 óráig lehet pályázni.

  3. December 20-tól

    Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád

    (Észak-Magyarország)

    , valamint Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben

    (Észak-Alföld)

    ; itt 2022. január 10.-én 18:00 óráig van nyitva az időablak.

  4. December 27-től

    Budapest és Pest megye; 2022. január 17-én 18 óráig.

FONTOS FRISSÍTÉS érkezett december 20- után: a fenti időpontok 20-20 nappal meghosszabbodnak a nagy érdeklődés miatt!

Részletek itt:

https://ingatlanhirek.hu/penz/20-20-nappal-meghosszabbodik-a-lakossagi-napelemes-palyazat-beadasi-hatarideje/

Milyenek az esélyek 1-1 régión belül?

A különböző régiókban nem egyforma összegek kerülnek kiosztásra, ugyanakkor változó az is, hogy egy-egy régión belül mekkora a kedvezményezett és a fejlesztendő járások aránya. Ahhoz, hogy az esélyeinket nagyjából fel tudjuk mérni, először meg kell néznünk, hogy jogosultak vagyunk-e napelemre, majd meg kell tudnunk, hogy a lakóhelyünk, melyik kategóriába tartozik, amit a

290/2014. (XI. 26.) Korm. rendelet

határoz meg.

Forrás: terport.hu

Mint ismeretes, lakóhely szerint az alapján lehet többletpontokat szerezni, hogy az adott település kedvezményezett vagy fejlesztendő járásban található, vagy esetleg a járás egyik kategóriába sem esik bele. Amennyiben a járás nem minősül kedvezményezettnek, akkor 1, ha kedvezményezett járásnak minősül, akkor 2, ha fejlesztendő járásnak minősül, akkor 3 pontot lehet gyűjteni. Itt jegyezzük meg, hogy Magyarországon komplex programmal fejlesztendő járások is vannak, ezeket azonban nem kezeli külön a pályázat.

 

Napelem jogosultság kalkulátor
 

Nézzük, mi a helyzet a különböző régiókban!

Budapest és Pest megye

Nem meglepő módon, a Pest megyei települések és Budapest van az országban a legjobb helyzetben. A fővárosban egyetlen kerület sem számít fejlesztendőnek vagy kedvezményezettnek, így minden kerület lakói egyenlő eséllyel indulnak. Pest megyében sincs olyan járás, ami fejlesztendő lenne és a megye 18 járásából mindössze 4 kedvezményezett, ami alig több, mint 22%-ot jelent, így az esélyek itt is nagyjából kiegyenlítettek. 

Ez a terület nagyobb keretösszeget kap, mint az ország nyugati régiói, viszont kisebb keretösszegből gazdálkodhat, mint a keleti régiók.: A budapesti sikeres pályázók között csak napelemre összesen több, mint 4,127 milliárd Ft-ot, míg a nagyobb kombinált beruházásra több, mint  8,070 milliárd Ft-ot osztanak ki. Pest megyében több, mint 4,434 milliárd Ft-on osztozhatnak a csak napelemre és csaknem 8,671 milliárd Ft-on a napelem + hőszivattyú + nyílászárócserére sikerrel pályázó lakosok.

Nyugat-Dunántúl

(Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala)

 

A Nyugat-dunántúli régióban már egy kicsit kedvezőtlenebb a települések helyzete - természetesen nem a pályázat szempontjából, itt a régiók egyes járásainak fejlettségére gondolunk - itt a 20 járás közül 1, azaz a járások 5%-a fejlesztendő, és 5 járás, azaz a járások 25%-a kedvezményezett. Ennek ellenére mind napelemre, mind a kombinált beruházásra kisebb a keretösszeg itt, mint Budapesten vagy Pest megyében, csak napelemre ugyanis csaknem 3,616 milliárd Ft-ot, míg a komplexebb fejlesztésre összesen több, mint 7,070 miliárd Ft-ot osztanak szét a sikerrel pályázók között.

Közép-Dunántúl

(Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém)

 

Közép-Dunántúlon kicsit több, 3 fejlesztendő járás akad, ami a régió 24 járásához viszonyítva már 12,5%-os arány, ugyanakkor a kedvezményezett járások száma is ugyanígy 3. A kiosztásra kerülő keretösszeg itt kicsivel magasabb, mint a Nyugat-dunántúli régióban, de még mindig nem olyan magas, mint Budapesten vagy Pest megyében. Napelemre ugyanis csaknem 3,650 milliárd Ft-ot, míg a nagyobb projektre csaknem 7,137 milliárd Ft-ot osztanak szét a sikerrel pályázó háztartások között.

Dél-Dunántúl

(Baranya, Somogy, Tolna)

A Dél-dunántúli régióban még egy kicsivel magasabb a fejlesztendő és a kedvezményezett járások száma. 8 fejlesztendő település van a régióban, ami a 24 járásnak kicsivel több, mint 33%-át teszi ki, a kedvezményezett járások száma pedig 9, ami 37,5%-os arányt jelent.

A régió ugyanakkor kisebb keretösszegből gazdálkodhat, mint az eddig felsorolt régiók, napelemre ugyanis több, mint 3,479 milliárd Ft-ot, míg a kombinált fejlesztésre több, mint 6,803 milliárd Ft-ot osztanak szét az ingatlan tulajdonosok között.

Dél-Alföld

(Bács-Kiskun, Békés, Csongrád)

A Dél-alföldi régióban szintén magasabbak az arányok, mint Nyugat- vagy Közép-Dunántúlon, vagy akár a fővárosban és Pest megyében, a fejlesztendő járások aránya ugyanakkor kisebb, míg a kedvezményezett járások aránya lényegesen nagyobb, mint Dél-Dunántúlon. Fejlesztendő járás éppen úgy 8 található, ám ez a 27 járásnak csak 30%-át teszi ki, míg a kedvezményezett járások száma itt már 15, azaz több, mint 55,5%.

A Dél-Alfölddel viszont már kedvezőbben bántak, itt ugyanis már magasabbak a keretösszegek még Pest megyénél és Budapestnél is. Napelemre ugyanis több, mint 4,502 milliárd Ft-ot, a komplex fejlesztésre pedig több, mint 8,804 milliárd Ft-ot osztanak majd ki a sikeres pályázók között.

Észak-Magyarország

(Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád)

Észak-Magyarországon még több, 14 fejlesztendő járás található, míg a kedvezményezett járások száma alacsonyabb, mindössze 10. Ez az arányokon is meglátszik, a fejlesztendő járások a 29 járás kicsivel több, mint 48%-át, a kedvezményezett járások az összes járás több, mint 34%-át teszik ki.

Érdekes, hogy itt a Dél-alföldinél és a Pest megyeinél is kisebb, a budapestinél viszont nagyobb a felhasználható keretösszeg mindkét lehetséges beruházás esetében. Így napelemre több, mint 4,366 milliárd Ft, míg a napelemes, hőszivattyús, nyílászárócserés fejlesztésre több, mint 8,537 milliárd Ft kerül majd kiosztásra.

Észak-Alföld

(Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg)

Az Észak-alföldi régióban tovább nyílik az olló, itt ugyanis még nagyobb a fejlesztendő járások aránya a kedvezményezett járások arányához képest. A 20 fejlesztendő járás a 32 járás 62,5%-át teszi ki, míg a 9 kedvezményezett járás alig több, mint 28%-os arányt jelent.

A felhasználható keretösszeg itt a legmagasabb, különösen a komplex fejlesztéseket megvalósítók számára, akiknek csaknem 11,606 milliárd Ft-ot osztanak ki, míg a napelemre sikerrel pályázó lakosok több, mint 5,935 milliárd Ft-on osztozhatnak.

Mire számíthatunk tehát?

Egyrészt fontos megnéznünk, hogy a járás, ahol élünk milyen kategóriába esik, és mennyire nagy a kedvezményezett vagy fejlesztendő járások aránya a régiónkban. Tehát míg egyes régiókban, ahol nagyon magas a fejlesztendő járások aránya, azok izgulhatnak, akik fejlesztendő járásban élnek, hiszen nekik kell sok más olyan pályázóval versenyezni, akik azonos pontszámot kapnak a lakóhelyük alapján, addig egy olyan régióban, ahol pont a kedvezményezett járások aránya nagyon magas, az ott élők lesznek a legnagyobb versenyben.

Ugyanakkor Pest megyében és a fővárosban a magasabb jövedelmek miatt sokan kiesnek a pályázatból, akik viszont bent maradnak nagyobb eséllyel indulhatnak a viszonylag – legalábbis az ország más fejlettebb részeihez képest – nagyobb keretösszeg miatt. Fontos még megjegyeznünk, hogy a fejlettebb régiókban a gyermekek száma sokkal inkább meghatározza azt, hogy kinek van esélye nyerni, mint az ingatlan elhelyezkedése.

 

Napelem jogosultság kalkulátor
 
avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.