Meglehetősen borús kép rajzolódik ki a Randstad idei első, a munkaerőpiaci tendenciákat feldolgozó kutatásából. Az évről-évre ismételt elemzés egyik érdekessége, hogy világosan lemérhető belőle, hogyan változik a cégvezetők megítélése a következő 12 hónap lehetőségeivel és nehézségeivel kapcsolatban a korábbiakhoz képest.
Az évtizedes távlatban is kiugró (a legfrissebb
KSH adatok szerint
egy év alatt csaknem 26 százalékos) infláció egyaránt jelentősen befolyásolja a dolgozók és a munkaadók várakozásait is - csak éppen egymással ki nem békíthető irányokba.
A tavaly év eleji optimista adatok után a friss felmérés jóval aggasztóbb képet sugall. Miközben a cégvezetők többsége stagnáló vagy csökkenő árbevételre, ezzel együtt pedig felvételi stopra vagy leépítésre készül, a munkavállalók minden eddiginél jelentősebb fizetésemelésre várnak. Nem kell hozzá jósnak lenni, hogy megállapítsuk: nem ez ígérkezik a hazai munkaerőpiac legjobb évének.
Ahogy a fenti grafikonról is látszik, egy évvel ezelőtt még a cégvezetők csaknem kétharmada számított arra, hogy árbevételeik növekedni fognak, és csupán három százalék várt csökkenést. Ez a trend idén év elején nagyot fordult: mostanra többségbe kerültek azok, akik változatlan vagy alacsonyabb bevételt jósolnak az idei évre.
Ezzel párhuzamosan pedig nagyot változott az is, mik lesznek az idei év legfőbb nehézségei a munkaadók számára. A három legnagyobb kihívás idén a következő lesz:
Magas infláció miatt megnövekedett bérköltségek kezelése: 71 % számára gond
Magas infláció miatt megnövekedett üzemeltetési költségek kezelése: 61% számára gond
Magas energiaköltségek kezelése: 43% számára gond
Ezek alapján egyáltalán nem meglepő, hogy drámai változásokat látunk abban is, hogy a cégek mekkora része készül létszámbővítésre és leépítésekre.
Az egyetlen terület, amely továbbra is kiemelkedően válságállónak tűnik: az informatikusoké, az idén felvenni tervezett - kevés - új dolgozó csaknem felét (40%) ezen a szakterületen tervezik toborozni a cégek.
Mit várnak és mire számíthatnak a munkavállalók idén?
A várhatóan nehéz üzleti év ellenére a cégek továbbra is fizetésemeléseket terveznek: az idén a válaszolók 97 százaléka, tehát szinte mindenki emelni tervez.
Ha viszont összehasonlítjuk, milyen fizetésnövekedéssel számolnak a cégvezetők és mit várnának el az alkalmazottak, igen jelentős ellentmondásra bukkanunk.
Jól látszik, hogy a munkaadók bő háromnegyede legfeljebb 15 százalékos emelésre készül, a legtöbben valahol a 6-10 százalék illetve a 11-15 százalék közötti tartományban gondolkodnak. Ezzel szemben a munkavállalók ennél jóval nagyobb mértékű emelésre vágynak, csaknem háromnegyedük legalább 16 százalékkal szeretne többet keresni, de jó egyharmad 20 százaléknél is nagyobb emelést várna.
A dolgozói elvárások érthetőek, hiszen a jelenlegi inflációs környezetben még egy 20 százalékos emelés is reálbércsökkentést jelent - de persze érthető a cégek nehézsége is: változatlan vagy csökkenő árbevételből, drasztikusan növekvő működési költségek mellett nem könnyű kigazdálkodni az emelést.
A
jobinfo.hu
állásportál - hazánk egyik legrégebbi állásgyűjtő weboldala - hamarosan új arculattal várja az álláskeresőket és a hirdető cégeket. Letisztult, átláthatóbb külső megjelenés; számos új funkció mind a hirdetői, mind pedig az álláskeresői felületen.
Ha Ön is olyan állás után nézne, ahol lehetőség van pl. magasabb fizetésre, vagy rugalmas időbeosztásra, ajánljuk a
Jobinfo.hu
-t, ahol jelenleg is 20.000 állásajánlat várja, sőt létrehoztak egy olyan platformot, ami még inkább leegyszerűsíti és felgyorsítja az álláskeresés folyamatát.
A
CVDB platformon
az álláskeresői fiók és profil létrehozása, valamint és az önéletrajz feltöltése ráadásul rendkívül egyszerű és nem vesz 5 percnél többet igénybe. A portál munkatársai segítenek abban, hogy új, esetleg jobb, testre szabottabb állásra találjon a váltásra nyitott, esetleg épp állástalan munkakereső.