Lakóparkok

Egyelőre várat magára a drámai ingatlanpiaci összeomlás

Szokásos havi újépítésű ingatlanpiaci elemzésünk júniusban közepesen lelkesítő képet mutat

Megosztás:

Szokásos havi újépítésű ingatlanpiaci elemzésünk júniusban közepesen lelkesítő képet mutat. Az árak az elmúlt hónapban szerényen emelkedtek, egy év alatt az inflációtól elmaradó mértékben drágultak, ám a Nagy Összeomlás, amiről cikkek tucatjai értekeznek hónapok óta (egyelőre) nem érkezett meg.

Az újépítésű budapesti lakások kínálati ára májusról júniusra átlagosan 0,8 százalékkal emelkedett, ami a legutóbb publikált (májusi) inflációs adattal összevetve nem tűnik annyira vészesnek, hiszen a fogyasztói árak egy hónap alatt 0,4%-os csökkenést mutattak. 

A kerületek teljesítménye igen-igen eltérő, mondhatnánk, hogy a 23 szeletes Budapest torta szeletei között vannak nagyon édesek, néhány pedig inkább fanyar.

A négyzetméterárak a már megszokott képet mutatják: az V., az I., II., és a XII. kerület pozíciója megingathatatlan az élen, és tartja magát az Andrássy út környéki beruházásokkal egyszemélyes üldözőbojként épp 2 millió fölötti négyzetméterárral a VI. kerület is. 

A bő egyéves kép: a IX. kerület mindent visz

Az éves pénzromlás üteme májusban 21,5 százalék volt, amivel viszont nagyon úgy tűnik, hogy nem képes lépést tartani a piac, így reálértékben az év végére valószínűleg csökkenést fogunk látni.

A tavaly nyár eleji helyzetet a jelenlegivel összehasonlítva az árak 15,9 százalékkal nőttek, ami reálértékben némi csökkenést jelent.

Csaknem 41 százalékos drágulással a bő egy éves áremelkedés sztárja a IX. kerület azok közül, ahol elegendően sok projekt fut ahhoz, hogy az adatokat megbízhatónak tekintsük. 

A XI. kerületben is aktív az ingatlanfejlesztés, azonban itt meglepően -5,08%-os csökkenést láthatunk a négyzetméterárakban az elmúlt évben. Ez azt jelenti, hogy a kerületben az árak ingadoznak, ami vásárlóként lehet, hogy kockázatosabbá teszi a befektetést, ugyanakkor ezáltal kedvezőbb ajánlatok is előfordulhatnak.

A III. kerület hosszú távon stabilan jól teljesít. Az elmúlt hónapban mindössze 0,05%-kal nőttek itt az árak, ami soványka teljesítmény, de tavaly nyár eleje óta itt 19,61%-os áremelkedést regisztráltunk, ami azt mutatja, hogy az óbudai lendület egyelőre nem fulladt ki.

Az átlagos lakásméretek szintén óriási különbségeket mutatnak, tovább csökkent a VII. kerületi átlag, ami most már csak 40 négyzetméter, és továbbra is messze vezet a burzsuj Hegyvidék a maga óriáslakásaival.

Mi történt január óta?

Idén eddig érdekes trendeket látunk: a kínált újépítésű lakások mennyisége a január elejihez képest csaknem kétszeresére nőtt, az árak viszont január-június között mindössze 3,27 százalékkal emelkedtek.

A kerületek ingatlanpiaci teljesítményében tovább nőtt a szakadék. Miközben a teljes piac inkább gyengén teljesít, a legdrágább városrészek közül néhány bőven átlagon felül teljesít.

A legdrágább kerület, az V., ahol már csaknem 2,8 millió forint egy átlagos újépítésű négyzetméter, január óta 17,5 százalékkal drágult. A II. kerületben (2,42 millió forint/négyzetméter) pedig 34,2 százalékkal emelkedtek az árak. Az is igaz, hogy az I. és a XII. kerület  kevésbé teljesített jól: előbbiben csupán 6-7 százalékos növekedés, utóbbiban hasonló mértékű csökkenést láthatunk január óta.

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.