Tippek-trükkök

Modern alumíniumajtók és -ablakok az indusztriális építészetben

Az indusztriális építészet eredete a XIX

Megosztás:
Az indusztriális építészet eredete a XIX. század közepére nyúlik vissza, és a gyárakból, ipari gyártóhelyekből merít inspirációt. Ez a nyers, szinte aszketikus stílus, amelyben a beton, az acél, az üveg kulcsszerepet tölt be, népszerű trenddé vált a mai épülettervezésben. E trend így remek alkalmat nyújt modern alumínium ajtók és ablakok felhasználásához, hiszen azok kiemelik az indusztriális építészet funkcionalitását, esztétikáját és kiegyensúlyozott külső formáit.

Az indusztriális építészet kezdetei

Az indusztriális építészet gyökerei a XIX. századi ipari forradalom időszakába nyúlnak vissza. Az ipar intenzív fejlődése egyszerű, funkcionális, hatékony térkihasználást eredményező épülettömbbel jellemezhető új épülettípusok – gyárak, raktárak, vasútállomások – megjelenését váltotta ki. Ezen építményeket ismertetőjegye a látható szerkezetei elemek – gerendák, oszlopok, szarufák, valamint a nyers, megmunkálatlan anyagok, mint pl. a tégla, az acél és az üveg használata.

Annak ellenére, hogy az indusztriális építészet eredetileg szorosan kötődött az iparhoz, a XX. században értékelni kezdték annak egyedülálló szépségét és lehetőségeit. A régi gyár- és raktárépületeket lakó-, kereskedelmi és kulturális célokra kezdték el átalakítani. Ez a posztindusztriális átalakítási trend vezetett a loft stílus kialakulásához, amely jelenleg a belsőépítészet legnépszerűbb irányzatának egyike.

Manapság az indusztriális építészet nem csak ipari múltunkat jelképezi, de olyan modern projektek is merítenek belőle, amelyek a nyers és egyszerű formákat korszerű technológiákkal és a tervezés fenntarthatóságára törekvő megközelítéssel egyesítik. Ezért válhattak ilyen népszerűvé az ehhez a stílushoz kiválóan illő alumíniumajtók és -ablakok.

[caption id="attachment_13688661" align="alignnone" width="768"] Koszyki Csarnok, Varsó, Lengyelország Alkalmazott rendszerek: MB-Slimline[/caption]

Modern alumíniumajtók és -ablakok az indusztriális építészetben

Az alumínium mindenfajta sérülésnek, például korróziónak, deformációnak, ütődésnek ellenálló anyag, így az alumíniumból készült ajtók és ablakok hosszú élettartamúak. Az indusztriális építészetben közkedvelten alkalmazott nagy üvegezések és szerkezeti terhelések szemszögéből nézve az alumínium szilárdsága különösen fontos jellemző.

Az alumíniumajtók és -ablakok kiválóan beleillenek az indusztriális építészet vizuális esztétikájába. A stílusra jellemző egyenes vonalakat, a minimalizmust és az anyagok nyerseségét még inkább kiemelik az alumínium ablak- és ajtókeretek. Az alkalmazkodó tervezésnek köszönhetően az ablakok és az ajtók formája és méretei az épület adott követelményeihez igazíthatók, megőrizve a stílus egységességét. A nagyméretű üvegezések, amelyek kialakítását az alumínium keretek teszik lehetővé, sok természetes fényt bocsátanak be, egyúttal a tágasság és a nyitottság érzetét keltik.

Az alumíniumajtók és -ablakokat nemcsak a tartósság és esztétika, hanem kiváló hang- és hőszigetelés is jellemzi. Mindennek köszönhetően ideális megoldás az indusztriális építészet számára. A hőszigetelés kulcsfontosságú az épület energetikai hatékonysága szempontjából. Az alumíniumajtók és -ablakok legtöbbször speciális, többrétegű profilokkal és olyan hőszigetelő rekeszfalakkal felszereltek, amelyek hatékonyan kiküszöbölik a hőáramlást az épület belső tere és a külső környezet között. Ez azt jelenti, hogy a hűvösebb hónapokban a hő a helyiségekben marad, a melegebb hónapokban pedig a belső teret védik a túlmelegedés ellen. Az ilyen megoldások télen olcsóbbá teszik a fűtést, nyáron pedig a légkondicionálást. A hangszigetelés szintén fontos, különösen zajos városi környezetben. Az alumínium ajtók és ablakok felszerelhetők különleges tömítésekkel és többrétegű üvegekkel, amelyek hatékonyan tompítják a külső zajt. Ennek köszönhető, hogy az utcai zaj az indusztriális építészetre jellemző nagyméretű üvegezések ellenére sem hallatszik az helyiségekben.

Példaként az indusztriális építészetben is bevált megoldásokra megemlíthetjük az MB-SLIMLINE rendszerű, keskeny profilú alumíniumablakokat, amelyek a kiváló hőszigetelésen kívül nagyon jó zajszigeteléssel, víz- és légzárással, továbbá nagy szerkezeti szilárdsággal tűnnek ki. Egy másik megoldást az MB-FERROLINE rendszerű alumíniumablakok jelentenek, amelyeket előszeretettel alkalmaznak műemléki felügyelet álló épületekben. Az MB-60 INDUSTRIAL alumínium rendszer pedig egy modern konstrukció, amely hő- és hangszigetelést igénylő, nyitható és fix ablakok kialakítására szolgál vízszintes, függőleges vagy ferde, üvegre ragasztott osztólécekkel. A hőszigetelt rendszer megakadályozza az ablakon keresztüli hővesztést, ami egy modernizált objektum esetén kulcsfontosságú. Az MB-SR50N EFEKT rendszerrel kialakított homlokzatokra kiváló használati tulajdonságok a jellemzők. A rendszer bevezetése nem csak attraktív homlokzatok kialakítását teszi lehetővé, hanem elsősorban kivételes hőszigetelést garantál.

[caption id="attachment_13688662" align="alignnone" width="768"] Hard Rock Hotel, Budapest, Magyarország. Alkalmazott rendszerek: MB-86 SI, MB-SR50N EFEKT[/caption]

Indusztriális építészet és környezeti hatásai

Az indusztriális építészet – ipari eredete ellenére – jelentős szerepet játszik a fenntartható és környezetbarát terek alakításában. Itt kulcsfontosságú a már meglévő ipari struktúrák új célokra való hasznosítása, mivel az átalakítás anyag-és energiatakarékosságot eredményez. A stílusra jellemző sok üvegezés a természetes világítás és fűtés szempontjából kedvező: ez alacsonyabb energiafelhasználásként jelentkezik, különösen, ha olyan korszerű technológiákat alkalmazunk, mint a hőszigetelt alumíniumajtók és -ablakok. Az indusztriális építészetben gyakran használt nyers, természetes anyagok, mint pl. az alumínium, a fa és az üveg, kevésbé károsítják a környezetet, ráadásul többször is felhasználhatók. Az egylégterű emeleti elrendezések és a tágas belső terek kedveznek a levegő jobb keringésének, ez pedig javítja a beltéri levegő minőségét. Az említett elemek összessége alkotja az attraktív és egyben funkcionális kialakítású, ugyanakkor egyre inkább környezetbarát indusztriális építészet egyedülálló stílusát.

[caption id="attachment_13688663" align="alignnone" width="768"] Egyetemi terület, Manchester, Nagy-Britannia Alkalmazott rendszerek: MB-SR50N, MB-70, MB-Slimline[/caption]

Let’s build a better future

Mivel a felkapott helyeken a rendelkezésre álló telkek száma egyre kevesebb, ugyanakkor a társadalom környezettudatossága növekszik, a meglévő épületek felújítása (és ezzel együtt az indusztriális építészet) a legígéretesebb trendek egyikévé vált. Az ilyen megoldások alkalmazásának köszönhetően egyre hatékonyabbá válnak a klímaválság hatásainak csökkentésére tett intézkedéseink, és reális céllá válik a klímasemlegesség elérése.

A cikk az Aluprof támogatásával készült.

ALUPROF HUNGARY KFT. 2120 Dunakeszi Bagoly u. 11., Budapest Magyarország +36 27 542 600 aluprof.com/hu

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.