Mi történt a Fővárosi Lakásügynökség programjával? Fél év telt el az indulás óta, de eddig mindössze három lakásba költöztek be bérlők. Miért nem működik a program, és miért nem ugrottak rá a budapestiek az olcsóbb albérletekre? Most utánajárunk.
Hogyan működik a program?
A Fővárosi Lakásügynökség célja, hogy megfizethető albérleteket biztosítson, 30%-kal olcsóbban a piaci áraknál. A tulajdonosok ugyan 15%-kal kevesebbet kapnak a bérleti díjból, de a lakásügynökség fedezi a különbözet másik felét. Elsősorban közszolgáltatásban dolgozóknak, például budapesti kórházi dolgozóknak kínálnak lakásokat-számolt be a 24.hu.Miért ilyen lassú az indulás?
Annak ellenére, hogy a program márciusban indult, eddig csak 200 lakástulajdonos jelezte, hogy szívesen adná ki lakását a program keretében, és mindössze 25 lakás került regisztrációra. Három lakásba költöztek be eddig bérlők, ami messze elmarad a várakozásoktól.Mi a probléma? Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint az egyik fő gond, hogy a tulajdonosok által felajánlott lakások nagy része egyszobás garzon, ami nem vonzó a program célcsoportjának.
Változást hoz az őszi kampány?
Az őszi időszakra nagy kampányt terveznek, amelyben elsősorban a potenciális bérbeadókat célozzák meg. Céljuk, hogy legalább 50-100 lakást sikerüljön kiadni, ami már fenntartható működést biztosítana a program számára. Hosszú távon a lakásügynökség önálló céggé válhat, ha sikerül elegendő lakást kiadni.Mit mondanak a kritikusok?
Bár a program nagy reményekkel indult, a kormány akadályokat gördített az uniós források lehívása elé. Kiss Ambrus szerint lehetőség lenne uniós támogatásra, de a kormány nem lépett előre a szükséges felhívások kiírásával.Lesz belőle siker vagy bukás?
Még nem késő a Fővárosi Lakásügynökség számára, de az őszi kampány kulcsfontosságú lehet. Ha sikerül a bérbeadók számát növelni és több lakást kiadni, a program stabilizálódhat. Ha azonban a következő hónapok sem hoznak eredményt, a program jövője kérdésessé válhat.