A lisszaboni lakásügyi aktivisták pénteken petíciót nyújtottak be, amelyet több mint 6600 lakos írt alá, és amelyben felszólítják a város tisztviselőit, hogy járuljanak hozzá egy kötelező érvényű népszavazás megtartásához a rövid távú kiadás betiltásáról a lakóépületekben - számolt be a The Guardian.
A petíció azt követeli, hogy a tanács tartson kötelező érvényű népszavazást a kérdésről, miután a helyiek azt mondják, hogy a turisták miatt teljesen kiszorultak a lakáspiacról.
A hónapok óta tartó erőfeszítés célja, hogy határozott lépéseket kezdeményezzenek, hiszen a lakhatási költségek már drasztikusan meghaladják a helyi fizetéseket. „A rövid távú bérbeadások foglalják el a legtöbb lakást Lisszabon történelmi központjában” - mondta Raquel Antunes, a Mozgalom a Lakásügyi Népszavazásért csoport tagja. „Ezt meg kell fékeznünk.”
A mozgalom pénteken nyújtotta be a petíciót a városi közgyűlés vezetőjének, ami Antunes szerint az „első lépés”. Erről a közgyűlés tagjai kötelesek vitát tartani. Ha zöld utat adnak a népszavazásnak, akkor a szavazólapon szereplő kérdéseket az ország bíróságainak kell megvizsgálniuk, hogy azok alkotmányosak-e.
Ha minden igaz, a népszavazást a jövő év első felében tartanák meg, és kötelező érvényű határozatot hoznának arról, hogy hat hónapon belül kivonják a város mintegy 20 ezer turistalakását, valamint megtiltanák a bérbeadóknak, hogy a jövőben lakóépületekben létesítsenek ilyeneket.
A lakhatásért küzdő aktivisták számára ez egy reménysugár egy olyan ingatlanpiacon, ahol az árak 2015 óta csaknem megduplázódtak.
A csoport 2023 elején kezdte el az aláírásgyűjtést Lisszabon-szerte. Ahogy terjedt a hír, egyre több történet érkezett a turisták által bérelt házak mellett élő helyi lakosoktól.
Néhányan arról beszéltek, hogy nem ismernek senkit az épületükben, vagy hogy nem érzik magukat biztonságban, mivel idegenek folyamatos áradata járkál ki-be. Mások aggódva figyelték, ahogy a lakásárak könyörtelenül felfelé kúsznak.
Történeteik középpontjában az a kérdés állt, hogy mi vár azokra, akiknek Lisszabon az otthona. „Az emberek elmondták, hogy milyen várost szeretnének látni” - mondta Antunes. „Milyen országot akarunk a fiatalok, az idősek, a lakáshoz nem jutó emberek számára?”.
A petícióban azok is képviseltetik magukat, akiket a megugró lakásárak miatt magukra hagytak; a több mint 6600 lisszaboni adófizető aláírását további 4400 olyan személy erősíti, akik támogatták a népszavazási felhívást, de nem a városban vannak bejelentkezve. Antunes szerint az aláírók közül sokan olyan korábbi lakosok, akiket az emelkedő árak kiszorítottak a városból. „Néha egyszerűen el kell búcsúzni egy szeretett várostól, mert nem engedhetjük meg magunknak, hogy ott éljünk.”
Miközben a mozgalom a petíció átadására készült, Antunes hangsúlyozta, hogy a cél nem az, hogy a várost megszabadítsák a turistabérletektől. Antunes elmondta, hogy a rövid távú bérbeadás továbbra is lehetséges, de a kereskedelmi célú használatra bejegyzett épületekben, például szállodai apartmanokban és szállókban.
Végső soron úgy látta, hogy a népszavazás révén a lakosok példátlan módon beleszólhatnak a város lakhatási lehetőségeinek felhasználásába. „Ez egy nagy lépés lenne a helyes irányba” - mondta. „Nemcsak meghallgatni az embereket, hanem reményt is adni nekik, hogy olyan várost tudunk létrehozni, amely mindenkiért van, nem csak azokért, akiknek pénzük van.”