Jól eltalált marketingszlogennel vezette be az elnéptelenedés megállítását célzó legújabb programját a szardíniai Ollolai települése. A falu új kampánya ezúttal a választások eredménye miatt elkeseredő amerikaiakat szólította meg, ám az egy eurós házak ígéretére Európában is sokan felkapták a fejüket.
Ilyen kezdeményezéseket nem most látunk először, számos EU ország rukkolt már elő valami hasonlóval. A lényeg szinte mindig nagyjából ugyanaz: a kalandvágyó betelepülők szinte ingyen juthatnak hozzá egy lerobbant helyi házhoz, cserébe viszont szerződniük kell annak felújítására és vállalniuk kell, hogy az adott helyen laknak, dolgoznak vagy vállalkoznak meghatározott ideig.
Ilyesféle “csalogató” kampányokat láttunk már Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Görögországban is - közös jellemzőjük, hogy a felajánlott ingatlanokra pályázni kell, és azok nem túl sokáig maradnak parlagon. Így aztán, bár cikkeket nagyon könnyű találni az egy eurós házakról, konkrétan elérhető ingatlanokra sokkal nehezebb rábukkanni.
Éppen ezért figyelik most sokan Ollolai új akcióját, amelyben azt ígérik, hamarosan “három szinten” tesznek elérhetővé házakat, lakásokat az önkormányzat honlapján. A legolcsóbbak ismét az egy eurós, komolyan felújítandó házak lesznek, míg a kínálat tetejét a 100 ezer euró (kb. 40 millió forintos) beköltözhető állapotú ingatlanok alkotják majd a polgármester ígérete szerint.
Szintén ritka kivétel a szicíliai Mussomeli település oldala, ahol jelenleg is találni néhány
egy euróért elérhető ajánlatot
, ezek között 40 és 170 négyzetméter között többfélét is találunk. Persze a szimbolikus egy eurós ár nem minden, ahogy a weboldal is felhívja rá a figyelmet, a teljes adminisztratív folyamat az ilyen-olyan költségeivel, mint ügyvéd, engedélyeztetés, önkormányzati adók, 2500 és 4000 euró (kb 1-1,7 millió forint) közötti összegbe kerül. És a felújítás még csak ezután kezdődik!
Olaszországban elvileg létezik egy
hivatalos, “központi” weboldal
a különféle egy-eurós projekteknek, ám ezen jelenleg leginkább régi leírásokat találunk, és körbe-körbe linkelő általános ismertetőket, konkrét hirdetések nélkül.
Hasonló weboldala van a
spanyol vidékfejlesztési kezdeményezésnek
is, amely szintén az elnéptelenedő falvak benépesítését célozza. Itt EU-s állampolgárok jelentkezhetnek, akik szívesen költöznének a programban résztvevő nagyjából száz spanyol falu valamelyikébe. Ebben a projektben az ingatlanért valamennyit fizetni kell, de amennyiben az adott önkormányzat által kért összeg nem megfelelő, a pályázó visszautasíthatja azt.
De ha jobban tetszene egy olyan modell, ahol neked fizetnek azért, hogy egy mediterrán országba költözz, akkor érdemes megfontolnod a spanyol Extremadura régió ajánlatát, ahol a következő nagyjából tíz hónapban még várják a költözni hajlandó
digitális nomádok pályázatát
. A két tartományból - Badajoz és Cáceres - álló Extremadura azt találta ki, hogy különféle támogatási csomagokat kínál olyan digitális munkásoknak, akik vállalják hogy 24 vagy 36 hónapra letelepszenek.
Az elérhető “alap” támogatási összeg 8 ezer euró a két évre. Ennél azonban többet, 10 ezer eurót kapnak a 30 év alattiak, a nők és azok, akik 5 ezer főnél kisebb településen vernek tanyát. Ezeket az összegeket pedig további 4 ezer illetve 5 ezer euróval toldják meg, amennyiben az illető a két év letelte után vállalja, hogy még egy évig marad.
A program célja az, hogy olyan, piacképes tudású távmunkásokat csalogasson a régióba, akiknek munkája nem helyhez kötött, abból van saját jövedelmük, és a megélhetési költségeikhez adott támogatás fejében szívesen élnek ebben a Dél-Spanyol régióban. Az összesen kétmillió eurós program mögött az az elképzelés húzódik meg, hogy a digitális nomádok betelepítésének mérhető gazdasági haszna lesz a térségben, egyrészt fizetőképes keresletet jelentenek, másrészt értékes tudást hoznak.