Ingatlanmix

A kormány alig pár hét után módosítja az új ingatlan-nyilvántartási rendszert!

Alig hogy életbe lépett az új E-ING ingatlan-nyilvántartási rendszer, máris módosítják a szabályokat!

Megosztás:

Alig hogy életbe lépett az új E-ING ingatlan-nyilvántartási rendszer, máris módosítják a szabályokat! A kormány gyorsan belátta, hogy a frissen bevezetett digitális rendszer nem minden ponton működik zökkenőmentesen, ezért változtatásokat tervez – de vajon segít-e ez a lakásvásárlóknak és ingatlantulajdonosoknak?

Mi változik máris? Íme a legnagyobb fordulatok!

  • Többé nem kell minden érintett hozzájárulása bizonyos jogok bejegyzéséhez! (Vajon ez könnyítés vagy kiskapu?)
  • Megszűnik a felfüggesztési eljárás bizonyos ingatlanjogi kérelmek esetében – de ezzel megnőhet a visszaélések kockázata?
  • Bírósági és cégbírósági határozatok benyújtásánál átmeneti könnyítések lépnek életbe, hogy elkerüljék az ügyintézési káoszt.
 

Lakást, házat vásárolnál? Nézz szét az Ingatlantájolón!

 

Miért lett ez ilyen sürgős?

A digitális ingatlan-nyilvántartás célja, hogy gyorsabb és átláthatóbb ügyintézést biztosítson, de a rendszer már az első heteiben problémákba ütközött. Az ingatlanpiaci szereplők és ügyvédek túl bonyolultnak és drágának tartják az új szabályokat, ezért a kormány most kénytelen változtatni.

A hitelből vásárlók pórul járhatnak?

Az egyik legnagyobb változás a tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog, ami a korábbi függőben tartás rendszerét váltja fel. Ez megdrágíthatja a hitelből vásárlást, mivel a bank jelzálogjogát először be kell jegyezni, és csak utána lehet kérni a tulajdonjog bejegyzését – külön eljárásban, külön költséggel!

Új építésű lakásoknál is lesznek meglepetések!

A változások az új lakások piacát is érintik:
➡️ A jövőbeli épületre vonatkozó vevői jog elvileg öt évig védelmet nyújt az eladás és megterhelés ellen, de még mindig nem világos, hogy a későbbiekben ez zökkenőmentesen átalakulhat-e tulajdonjoggá.

Az ügyvédek is pórul járhatnak?

⚖️ Az új rendszerben az ügyvédeknek külön jogosultságot kell szerezniük az ingatlan-nyilvántartási ügyintézéshez! Ez azt jelenti, hogy képzéseken és vizsgákon kell részt venniük, plusz külön felelősségbiztosítást is kell kötniük – ami újabb költségeket és akadályokat jelenthet a szakmának.

Korábban kötelező lett volna a digitális hitelesítés minden ügyfél számára, de a módosítások lehetővé tették, hogy az ügyvédek továbbra is papíralapú aláírásokat töltsenek fel elektronikusan.

Mi lesz a lakásvásárlókkal és tulajdonosokkal?

  • Drágább ügyintézés? – A többszörös bejegyzési eljárások miatt a lakásvásárlók plusz költségekkel számolhatnak.
  • Hosszabb átfutási idők? – Bár az E-ING rendszer célja a gyorsítás, az átmeneti időszakban még mindig akadozhat az ügyintézés.
  • Kevesebb papír, több digitális ügyintézés? – A teljes digitális átállás csak 2025 szeptemberére valósulhat meg, addig a papíralapú rendszer is él.
 

Eladnád az ingatlanod? Add fel hirdetésed még ma!

 

Mit hoz a jövő? Jönnek még újabb módosítások?

A kérdés az, hogy ezek a módosítások valóban megoldják-e a problémákat, vagy csak újabb bonyodalmakat hoznak az ingatlanpiacon. Egy biztos: az E-ING rendszer bevezetése korántsem zökkenőmentes, és a következő hónapokban még több változásra lehet számítani!

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.