Az ingatlanpiac jelenleg történelmi csúcson van, amit a hitelpiaci bővülés és az emelkedő tranzakciószám is jól mutat. A kedvező folyamatokat azonban árnyalja a megfizethetőség kérdése – hangzott el az OC Summit 2025 kerekasztal-beszélgetésén, ahol Nagygyörgy Tibor, Becsei András és Kosztolánczy György elemezte a piac helyzetét.
Miért pörög ennyire a piac?
Nagygyörgy Tibor, a Biggeorge Holding tulajdonosa emlékeztetett rá, hogy az elmúlt évek lakáspiaci mozgásait nagyban befolyásolták az állami ösztönzők. A
Zöld Otthon Programés az szja-visszatérítés hatalmas keresletet generált, de ezek kivezetése, valamint a 2023-as inflációs sokk és a megemelkedett állampapírhozamok hirtelen visszavetették a befektetői aktivitást.
A hitelkamatok emelkedése miatt csökkent a kereslet, de 2024 közepére az árak stabilizálódtak, miközben a kamatok is kedvezőbbé váltak. A hozamcsökkenésnek köszönhetően a befektetők visszatértek, így az év eleje óta rendkívül likvid és túlfűtött piac alakult ki.
Becsei András, az OTP vezérigazgató-helyettese szerint az ingatlanpiac sokkal jobban teljesített, mint várták. A tranzakciószám és a hitelpiac is rekordokat döntött:
- A lakáshitelezés volumene több mint kétszeresére nőtt 2023-hoz képest.
Az állampapírpiacról felszabaduló tőke tovább erősíti a keresletet.
Kosztolánczy György, az Otthon Centrum vezérigazgatója hozzátette, hogy sok vásárló már tavaly októbertől aktívan keresett ingatlant, előre kalkulálva a várható pénzügyi mozgásokkal. Bár sokan állampapírba fektettek, az ingatlanpiacra is folyamatosan áramlik vissza a tőke.
Meddig tarthat ez a lendület?
A szakértők szerint a lakáspiacot továbbra is több tényező hajtja:
- 8-9%-os reálbér-növekedés
, ami növeli a vásárlóerőt.
- A befektetői jelenlét erősödése
, főleg a prémium szegmensben.
- A megfizethetőség kérdése
, amely továbbra is kulcsfontosságú tényező.
A hitelkamatok kapcsán Becsei András felidézte, hogy a hitelpiac a 2022-es 1200 milliárdról 2023-ra 1350 milliárdra nőtt, és idén akár 1700 milliárdig is bővülhet. A kamatok szintje ugyanakkor nem valószínű, hogy tovább csökken.
Kosztolánczy György szerint nem érdemes kivárni, mert az elmúlt évek tapasztalatai alapján az ingatlanpiaci árak inkább emelkednek, mint csökkennek.
Új építésű lakások: hiány és kereslet
A lakáspiac egyik legnagyobb kihívása az új építésű ingatlanok szűkössége, különösen Budapesten. Nagygyörgy Tibor szerint évente 30-40 ezer új lakásra lenne szükség, de az ingatlanpiac jellegzetes "padlógáz-satufék" működése ezt nehezíti.
Mi jön június után?
A szakértők egyetértenek abban, hogy júniusig szuperintenzív időszak várható, utána viszont a piac valamelyest lassulhat, de továbbra is erős maradhat.
A fogyasztói bizalom meghatározó szerepet játszik, és a jelenlegi folyamatok alapján nem valószínű egy 2022-es visszaeséshez hasonló megtorpanás.
Aki lakásvásárlásban gondolkodik, annak most érdemes lépnie, mert az árak és a kereslet továbbra is felfelé mutatnak.