Pénz

Több mint egy munkahely: közösség, amiért ma már fel is mondanak

A munkahely nemcsak egy irodát, hanem egy közösséget is jelent – és ez egyre fontosabb a munkavállalók számára világszerte.

Megosztás:

A munkahely nemcsak egy irodát, hanem egy közösséget is jelent – és ez egyre fontosabb a munkavállalók számára világszerte. A Randstad 2025-ös Workmonitor kutatása szerint a munkahelyi összetartozás érzése ma már nemcsak „jó, ha van”, hanem döntő tényező abban, hogy valaki marad-e egy cégnél – vagy épp távozik.

A közösség ereje: új munkahelyi prioritás

A felmérés, amely több mint 26 ezer munkavállalót kérdezett meg a világ 30 országában, világosan mutatja: ma már nem elég, ha jól keresünk vagy izgalmas a feladat. A „kikkel dolgozunk” legalább olyan fontos, mint a „mit csinálunk”. A válaszadók 55%-a – Magyarországon 53% – egyenesen azt mondta: felmondanának, ha nem érzik úgy, hogy tartoznak valahova.

Ez óriási ugrás a tavalyi 37%-hoz (HU: 33%) képest.

A munkavállalók közösséget keresnek – nem csak fizetést

A kutatás szerint az alkalmazottak többsége nemcsak együtt dolgozni akar a kollégáival, hanem jól is akarja érezni magát velük: barátkozni, nevetni, közös élményeket megélni – a munkaidőn belül és kívül is.

  • 83% (HU: 79%) szeretné, ha munkahelye közösségérzetet adna.
  • 69% (HU: 70%) szívesen találkozik a kollégáival munkán kívül is.
  • 36% (HU: 32%) akár kevesebb fizetést is elfogadna, ha jó barátokkal dolgozhatna együtt.
A fiatalok közösségközpontúbbak, mint gondolnánk

Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a Z generáció elszigeteltebb, a kutatás pont az ellenkezőjét mutatja: 76%-uk (HU: 64%) fontosnak tartja a munkahelyi közösséget, és 42%-uk (HU: 41%) kevesebb bérért is dolgozna, ha cserébe jó közösségben lehetne. A baby boomer korosztály 28%-a (HU: 26%) gondolja ugyanezt – tehát a közösség iránti igény generációkon átível.

A munkahelyi légkör ma már versenyelőny

A munkavállalók ma már gyorsabban váltanak, ha nem érzik jól magukat: a válaszadók 44%-a (HU: 37%) felmondott az elmúlt évben mérgező munkahelyi légkör miatt. És nemcsak az együttműködés, hanem az igazságosság is számít:

  • 50% (HU: 50%) úgy érzi, hogy szervezete nem tesz eleget a méltányosság előmozdításáért.
  • 43% (HU: 40%) már fontolgatta, hogy otthagyja a munkahelyét a cég politikai vagy társadalmi álláspontja miatt.
  • 42% (HU: 36%) nem dolgozna olyan cégnél, amely nem tesz aktívan a fenntarthatóságért.
Önazonosság a munkahelyen – még mindig kihívás

Bár egyre nagyobb a nyitottság, még mindig sokan rejtegetik önmagukat: a válaszadók 62%-a (HU: 62%) nem meri teljes valódi énjét megmutatni a munkahelyén. A legnagyobb arányban a millenial korosztály érzi ezt így Magyarországon (63%).

Üzenet a munkáltatóknak: itt az idő közösséget építeni

A pozitív munkahelyi kultúra, az összetartozás érzése és a méltányosság nem csak jó PR – hanem kritikus tényezők a munkavállalók megtartásában. A munkáltatók felelőssége nem csupán egy kellemes munkahelyi légkör megteremtése, hanem egy olyan közösség építése, amelyhez az emberek valóban tartozni akarnak.

 

Ha pont a fentiek hiánya zavar és kellemesebb munkahelyet keresel a jelenleginél, nézz szét hazánk egyik legrégebbi állásgyűjtő oldalán, a jobinfo.hu-n, ahol naponta több ezer állás pörög és amelyek között talán ott van az, amelyik hozzád a legjobban passzol!

 

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.

Cikkajánló

slide 6 to 9 of 10