Ez a kettősség nem kis kihívás elé állítja a modern lakóparkok tervezőit, akiknek arra kell választ adni, hogyan tudnak nyugodt, pihenésre is alkalmas környezetet teremteni anélkül, hogy a lakóknak tetemes távolságokat kelljen megtenni minden nap. Erre feladatra egészen egyedi megoldással reagált a törökbálinti Tópark: kidolgozták a "Város a városban" koncepciót.
A Törökbálinti tó partján elterülő, 20 hektáros zöldterületen kialakított Tóparkban egyszerre kapott helyett minden, amire az ott lakóknak szüksége lehet. Valójában egy önálló kisváros jött itt létre, ahol nem csupán otthonokat találunk, de irodákat, szolgáltatásokat, és a kikapcsolódás tereit is, többek között ennek köszönhető, hogy a Tópark elkerülte az agglomerációban sokszor jellemző szellemvárosodást: itt nem ürülnek ki az utcák korán reggel, hogy aztán csak este essenek be a lakók.
A beruházás elhelyezkedése nagyon szerencsés: közel van két autópálya és az M0 körgyűrű, és kiépült a tömegközlekedési kapcsolat Budapest belvárosával is. Ez kettős előnnyel jár: aki a a Balaton vagy Nyugat-Magyarország felé indul, az néhány perc alatt már az autópályán lehet, akinek viszont a fővárosban van dolga, az választhat, hogy kocsival vagy közösségi közlekedéssel menjen. Egyre többen vannak egyébként azok is, akik annak tudatában választják lakóhelyül a Tóparkot, hogy tevékenységük kisebb-nagyobb részét távmunkában is végezhetik, és így akár hétköznap ebédidőben is sétálhatnak egyet a tó partján vagy biciklizhetnek egy kört felfrissülésképpen.
A város a városban koncepciónak köszönhető az is, hogy a területen tényleg minden olyan szolgáltatás elérhető, amire az ide költöző családoknak szüksége lehet: van itt önkormányzati üzemeltetésű bölcsi és óvoda, van egy magán általános iskola, szupermarket, kávézó, étterem, szépségszalon, játszótér és játszóház, sportpályák, gyógyszertár és fitnessközpont - hogy csak néhányat említsünk.
Különösen barátságossá teszi a lakóparkot, hogy a sétányok mentén elhelyezkedő házak nem teljesen egyformák, és az utak sem szabályos derékszögeket zárnak be, amitől az egész organikus hatást kelt, nincs olyan érzésünk, hogy egy mesterséges városkában járunk. Ezt az érzést fokozzák az olyan egyedi megoldások is, mint az egyik épületen kialakított, a természetes fény-árnyék hatásokra épülő speciális bevonatú színes üvegfal, amely Balogh Eleonóra Ferenczy Noémi-díjas üvegművész munkája.
Az épületegyüttesben odafigyeltek arra is, hogy az üzemeltetés ne rójon nagy terheket a lakókra. A fűtésről kis fogyasztású házközponti technológia gondoskodik egyedi méréssel, a hatékonyságot növeli az extra hőszigetelés és a háromrétegű üvegezés is. A fenntarthatóságot szolgálja az is, hogy a locsolás talaj- és esővízzel történik, és természetesen a szelektív hulladékgyűjtés is megoldott.
A cikk megjelenését a Tópark lakópark fejlesztője támogatta.