Nettó 500 ezerért sincs ember, avagy ki kamuzik a munkaerőpiacon?

Mindannyian ismerjük a mondást, amikor valaki a maga szemében a gerendát sem veszi észre, ám a máséban a szálkát is meglátja. Ez gyakran a munkaerőpiacon is elég jól érzékelhető: egyik oldalról a munkavállalók panaszai hallatszanak, hogy mennyire gonoszak a munkaadók, milyen kevés fizetést ajánlanak, és elképesztő elvárásaik vannak. Másik oldalról pedig a munkaadók jajveszékelnek, hogy bár készek lennének jól fizetni, mégis képtelenek embert találni.

Ez néhány szektorban még inkább jellemző, ilyen panaszokat naponta hallunk például a vendéglátásban tevékenykedőktől. Hogy melyik oldal mondja az igazat? Nos, a valóság szinte biztosan valahol a két vélemény között helyezkedik el.

A minap egy közösségi média platformon jött szembe ez a furcsa helyzet. Számtalan álláskereső adta ki mérgét egy poszt alatt, sorakoztak a panaszok, hogy milyen szemetek ezek a munkaadók! A sérelmek között szerepelt az alacsony bér, a nem kielégítő munkakörülmények, a fizetetlen túlórák – és még sorolhatnánk.

Ám a közösségi média poszt jellegéből adódóan nem csak a munkavállalóknak adott hangot, hamarosan egy vállalkozó is csatlakozott a beszélgetéshez. És mi volt a baja? Hát, hogy az emberek egyszerűen lusták és “brahiból nem dolgoznak”. Gyorsan csatlakoztak hozzá más vállalkozók is, jelezve, hogy bármit tenne az ember, egyszerűen nincs, aki dolgozzon, akkor sem, ha nettó 450-500 ezer forintos fizetést kínálnak.

A munkavállalói oldal persze felkapta a vizet erre, és visszavágtak: szerintük ezek a magas fizetési ajánlatok csak látszólag léteznek, hiszen az alkalmazott gyakran csak minimálbérrel van bejelentve, a többit pedig zsebbe adják.

A lényeg? Mint mindig, a helyzet árnyalt. Igen, vannak vállalkozók, akik tisztességesen szeretnének eljárni, de egyszerűen nem találnak embert. Másrészt, biztos, hogy vannak olyan munkaadók is, akik nem etikus módon próbálják meg növelni a profitjukat. Hasonlóképpen, vannak munkavállalók, akik keményen dolgoznak és csupán méltányos bért szeretnének, míg mások kevésbé hajlandók megdolgozni a pénzükért.

Azt gondolnánk, hogy egy olyan nem éppen ritka problémára, mint a munkaerőpiaci feszültségek a Nobel-díjas közgazdászok már rég tudják a megoldást, de ez sajnos nem így van. A vállalkozóként tisztességes bérek kigazdálkodása egy olyan gazdaságban, ahol a vásárlóközönség nagy része éhbérért dolgozik, és emiatt ultra-mega-árérzékeny, komoly kihívás. Különösen, amikor Magyarországon a legfrissebb hivatalos statisztikák szerint a nettó medián bér 306 700 forint.

Ha te is úgy érzed, hogy munkaadóid nem becsülnek meg eléggé és szívesen keresnél jobban fizető állást, regisztrálj a jobinfo.hu megújult oldalán. 

A jobinfo.hu-n több ezer állás között válogathatsz; a szűrőket használva pontosíthatod a keresésedet; ha kitöltötted az álláskeresői profilodat, nagy összegű nyeremény teheti könnyebbé a nyaradat, de az adatokból pár kattintással önéletrajzot generálhatsz és még számos új funkcióval vár az egyik legrégebbi állásportál!

Ajánlott ingatlanok


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Életjelet adott a forint

Életjelet adott a forint

Az euróval és a dollárral szemben is erősödött a magyar pénz. 

200 milliárd fölött a kormánypropaganda összege, Balásy Gyula cégeinél landolt mind a 40 munka

200 milliárd fölött a kormánypropaganda összege, Balásy Gyula cégeinél landolt mind a 40 munka

A Fidesszel szimpatizáló üzletember cégei százmilliárdos tételben kapnak megbízásokat a Rogán Antal minisztériuma alatt működő Nemzeti Kommunikációs Hivataltól. 

Megzuhant a forint! Közel a 410-es szint? – olvasói kommentek

Megzuhant a forint! Közel a 410-es szint? – olvasói kommentek

Beszóltam a Facebookon című rovatunkban a hét legérdekesebb, legtöbb vitát vagy érzelmet kiváltói kommentjeiből szemezgetünk.

Ilyen is van: nem veszi fel tiszteletdíját Zomba polgármestere, a település kapja meg

Ilyen is van: nem veszi fel tiszteletdíját Zomba polgármestere, a település kapja meg

„Ez a közösség sokat adott nekem, így természetes számomra, hogy a tiszteletdíjamat teljes egészében Zomba javára ajánlom fel.”

© 2024 (v2.202102)