A legfeljebb 3 százalékos kamatú hitelt az első közös otthon megszerzéséhez, nagyobb értékű otthonba költözéshez és a már meglévő otthon bővítéséhez is igénybe vehetik a családok, az ország teljes területén. A hitel összege 15, 30 vagy 50 millió forint lehet, attól függően, hogy hány gyermekük van már és hányat terveznek még. A CSOK Plusz szabályairól itt írtunk részletesen.
A CSOK Pluszra azok a családok jogosultak a kormányrendelet szerint, ahol a feleség még nem töltötte be a 41. életévét, azonban, 2025 végéig ezen életkor betöltése után is igényelhető a konstrukció, a várandósság 12. hetétől.
A második gyerektől a hitel összege is csökken
A rendelet azt is tartalmazza, hogy az első gyermek érkezésekor – illetve a magzat 12 hetes korától – legfeljebb egy évig szüneteltethető a hiteltörlesztés. A második, és minden további gyermek érkezésekor (vagyis szintén a betöltött 12. terhességi héttől) pedig, minden egyes gyermek után, 10-10 millió forinttal csökken a fennálló kölcsöntartozás összege.Amennyiben a CSOK Plusz hitelt első családi otthon vásárlására veszik fel, az ingatlan vételára nem haladhatja meg a 80 millió forintot, másik ingatlanba költözés vagy bővítés esetén pedig legfeljebb 150 millió forintos ingatlan megszerzését támogatja a konstrukció.
Az ötezer fő alatti kistelepüléseken a CSOK Plusz-szal együtt a falusi CSOK-ot is igénybe vehetik a jogosult családok.
Az eddig érvényben lévő CSOK-ot 2024. január 1-jétól váltja az új CSOK Plusz. A változások a CSOK-kal megszerzett jogosultságokat nem érintik – áll a Kulturális és Innovációs Minisztérium közleményében.