A kutatás szerint az öt fő típus a következő:
- A Cselekvő
- A Látnok
- A Tárgyaló
- A Gondolkodó
- Az Igazgató
A Tárgyaló
A leggyakoribb személyiségtípus a Tárgyaló, ide olyan kiemelkedő személyek tartoznak, mint a Nobel békedíjas egykori dél-afrikai miniszterelnök, Nelson Mandela és az ENSZ főtitkára, António Guterres. Az emberek 21 százaléka tartozik ide.A Tárgyaló mindenkivel megtalálja a közös hangot, két lábbal jár a földön, nyugodt és támogató. Empatikus, diplomatikus, jól teljesít csapatban és gyors tempójú környezetben. Ezeknek az alkalmazottaknak a fejlődése azzal támogatható leginkább, ha érzik, hogy a vezetőik megbíznak az értékítéletükben, és a munkahely hangsúlyt fektet a jól működő csapatmunkára, ahol ők maximálisan kihasználhatják diplomáciai érzéküket. Jelenlétük a csapatokban hasznos forrása a tapintatos és józan megoldásoknak.
A Cselekvő
A legritkább típus, a válaszadók mindössze 9 százaléka volt Cselekvő személyiségtípusú. A Cselekvő aktív és energikus, magas önbecsüléssel rendelkezik.A Cselekvő tipikus példái a populáris kultúrában Ben Francis, a Gymshark sportruházati márka társalapítója és vezérigazgatója, vagy Michael Jordan, az atlétából üzletemberré vált és a világ legnépszerűbb edzőcipőjének arcává vált személy.
Akkor tudnak fejlődni, ha rendszeresen ki kell lépniük a komfortzónájukból és ha folyamatosan érik őket új élmények és hatások. A vezetőknek világos, előre meghatározott célokat és visszajelzéseket kell adniuk, és ösztönözniük kell az analitikus döntéshozatalt és a csapatmunkát.
A Látnok
A válaszadók 14 százalékát teszik ki. Ezek az emberek a cégek kreatív motorjai, mindig új ötleteket és megoldásokat keresnek. Előnyben részesítik a rugalmas, laza környezetet, és értékelik az ötletelést és az ötletcserét.A Látnokok részletes visszajelzést és rugalmas, laza munkakörnyezetet részesítenek előnyben. A vezetőknek egyszerre kell megfelelő teret adni az ötletelésnek és a szabad szárnyalásnak, eközben viszont segíteniük kell a Látnokokat a részletekre való összpontosításra.
Látnok volt például Steve Jobs, az Apple alapítója, vagy James Dyson, aki folyamatosan olyan termékeket hoz létre, amelyek a hagyományos tervezési elveket félretéve egyedülálló és innovatív megoldásokat alkalmaznak.
A Gondolkodó
Ők is 14 százaléknyian vannak. A Gondolkodók befelé forduló, analitikus és részletekre figyelő személyek, akik a módszeres megközelítéseket és az egyéni munkát részesítik előnyben. Ügyes problémamegoldók, de lehet, hogy ösztönzésre van szükségük a csapatmunkában és az interperszonális készségekben.Ismert példák erre a személyiségtípusra a Facebook alapítója Mark Zuckerberg, valamint a Microsoft alapítója, Bill Gates.
A Gondolkodók számára a jól meghatározott folyamatok a legjobbak a kommunikációhoz, és minden visszajelzésnek egyértelműnek, részletesnek és cselekvésre irányulónak kell lennie. A csoportos projektekben való részvétel és az interperszonális készségfejlesztés ösztönzése segíti a fejlődést. A vezetőknek világos folyamatútmutatást kell nyújtaniuk és értékelniük kell módszeres megközelítésüket.
Az Igazgató
Ezek az alkalmazottak is a minta 14 százalékát teszik ki. Az Igazgatók elveikhez ragaszkodó, szervezett és lelkiismeretes személyek, akik a struktúrát és a szabványokat értékelik. A tisztességre és igazságosságra összpontosítanak, előnyben részesítve a bevált módszereket és a magasabb rendű célokért folyó munkát.Ide tartozik például az amerikai író, ügyvéd és volt First Lady, Michelle Obama, vagy az egykori új-zélandi miniszterelnök, Jacinda Ardern.
A fejlődésükhöz olyan környezetre van szükség, ahol egyszerre vannak jelen az eredményorientáltság, a személyes kapcsolatok és a problémamegoldó készségek fejlesztése. A vezetőknek strukturált környezetet kell biztosítaniuk és ösztönözniük kell az önálló feladatkezelést.
Bármelyik típusba is tartozol, ha álláskeresésben vagy, ajánljuk a
jobinfo.hu
-t, amelyet már applikációban is tudsz használni (Android és iOS): állások a zsebedben gyorsan és egyszerűen, ráadásul több mint 10 ezer friss állás között válogathatsz! A
blogon
számos érdekes cikk között böngészhetsz, és munkaerőpiaci készségeidet is fejlesztheted tippjeinkkel.