A KSH adatai szerint mind az épületek építése, mind az egyéb építmények volumene csökkent: előbbi 2,8%-kal, utóbbi pedig jelentősebb, 10,6%-os visszaesést mutatott. Ezen belül az épületek építése 26,1%-kal, míg az egyéb építményeké 9,8%-kal lett kisebb. Ugyanakkor pozitív jelek is megfigyelhetők, hiszen a speciális szaképítés termelése 8,6%-kal növekedett, és a szerződésállomány volumene is 21%-kal bővült. A leglátványosabb növekedést az útépítésekre kötött nagyértékű szerződések hozták, ami több mint háromszoros növekedést jelent ezen a területen.
Zala szárnyal, Tolna földbe állt
Az előző év azonos időszakával összehasonlítva a három legjobban teljesítő régió talán meglepő. Kiemelkedik Zala megye, ahol 82 százalékkal nagyobb volt az építőipari termelés júliusban, mint tavaly ugyanakkor. Ezüstérmes Budapest (+11,4%) és hajszálnyival még éppen a tavalyi év fölötti szintjével becsúszott a dobogóra Nógrád megye (+1,9%).Ebből már sejthető, hogy a skála másik vége kevésbé vidám. Az építőipar szabályszerűen földbeállt Tolna megyében, ahol az idei teljesítmény az egy évvel korábbinak alig fele volt, nem sokkal jobb a helyzet Fejér megyében (-45,5%) és Vas megye sem vidám (-37,1%).
Ezeket a számokat a kivitelező cégek székhelye szerint publikálja a KSH, így az nem derül ki, hogy a ténylegesen megvalósult projektek megoszlása mennyiben tér el, mint ahogy olyan részleteket sem közöl a statisztikai hivatal, hogy a fenti, regionális adatok hogyan mutatnak a különféle építőipari szegmensek - pl: épületek vagy útépítés - között.
Mit jelent ez az építőiparban dolgozóknak?
A legjobban teljesítő régiók, mint Zala megye, Budapest és Nógrád megye, valószínűleg növekvő munkaerő-kereslettel fognak szembenézni az építőiparban. Ezekben a régiókban a nagyobb volumenű építési projektekhez több szakemberre és fizikai munkásra lesz szükség, ami növelheti a helyi munkaerőpiac aktivitását. Ezek a régiók vonzóbbak lesznek az építőipari szakmunkások számára, ami munkaerő-vándorlást idézhet elő más, kevésbé teljesítő területekről.A rosszabbul teljesítő régiókban az építőipari aktivitás visszaesése munkaerőfelesleget eredményezhet. A kisebb építési volumen miatt kevesebb munkalehetőség áll majd rendelkezésre, ami elbocsátásokat, vagy munkaidő csökkentést vonhat maga után. A helyi cégek nehéz helyzetbe kerülhetnek, ami csökkentheti a béreket és a foglalkoztatási biztonságot.
A tavaly megújult jobinfo.hu állásportálon, vagyis hazánk egyik legrégebbi, megbízható weboldalán a Re-Start hirdetési csomag szolgálja ki a kékgalléros pozíciókat: ha Önnek jelenleg munkatársra van szüksége-akár az építőipari szegmensen belül, adja fel fel hirdetését
itt,
38.000 Ft+ÁFA összegért, hogy számos támogatás mellett (közösségi média, kiemelések, célzott állásajánlók) mielőbb megtalálja az Önnek megfelelő új munkatársat. Ha szükséges, a hirdetés szövegezésében is segítséget kap az oldal munkatársaitól.