Döbbenet, hogy mi a legfontosabb a magyaroknak a munkahelyen!

Naponta olvasunk újabb tippeket arról, hogyan varázsoljuk tökéletessé a munkahelyet. Építsünk talán egy csúszdát az irodába? Élő mohafalat? Vonzó az ingyen kávé? Esetleg egy kutyabarát csapatépítő? Aztán amikor valaki csinál egy normális kutatást, mindig kiderül, hogy ami igazán számít, az a hónap végén/elején a bankszámlán landoló összeg. Tetszik, nem tetszik, mi emberek ilyen sekélyesek vagyunk: először is pénzért dolgozunk, és a munka(hely) többi öröme mind csak ezután következik. 

Egy friss kutatásból ismét világosan kiderült, hogy a dolgozók számára a fizetés az elsődleges döntési szempont, amikor arról határoznak, hogy maradjanak a jelenlegi munkaadójuknál, vagy keressenek új állást. Az Egyesült Királyságban végzett felmérés szerint közel kétharmaduk számára a fizetés a legmeghatározóbb tényező, messze felülmúlva az olyan juttatásokat, mint a munkahely biztonsága, vagy az érdekes munkakörnyezet.

Bár számos cég próbálja a dolgozókat különféle juttatási csomagokkal vonzani – legyen szó szabadnapokról, egészségmegőrzési programokról, vagy rugalmas munkavégzési lehetőségekről – a kutatás rávilágított arra, hogy a dolgozók jelentős része nem elégedett ezekkel. Az Egyesült Királyságban a dolgozók szűk fele érzi úgy, hogy jelenlegi fizetése versenyképes a munkaerőpiacon.

Nálunk 95 százaléknak a fizetés számít

Alig néhány hete látott napvilágot a Randstad cég évről-évre megismételt HR kutatásának eredménye, amely a magyar válaszolók adatait is tartalmazza. A Workmonitor 2024 kiadványból kiderül, hogy a magyar válaszolók 95 százaléka szerint a legfontosabb tényező a fizetés, elsősorban ez alapján döntenek arról, hol dolgozzanak. 

Ez a kutatás egyébként nemzetközi szinten is a brit felmérésnél magasabb arányokat mutatott: világszerte 93 százaléknak nagyon fontos a fizetés, a cseheknél kicsit alacsonyabb (90%) ez az arány, mint nálunk, Romániában pedig hajszálnyival magasabb (96%). 

Mikor hagyjuk végre abba az álszenteskedést? 

És mégis, valahogy mindig úgy teszünk, mintha pénzért, vagy pláne jó fizetésért dolgozni valami szégyenletes dolog lenne. Mindenki tudja, hogy a fizetés kritikusan fontos tényező a munkahelyválasztásnál, mégis, amikor egy állásinterjún megkérdezik tőlünk, hogy miért szeretnénk az adott cégnél dolgozni, főbenjáró bűn azt válaszolni: „mert jók a fizetések.” Pedig legyünk őszinték, a legtöbb esetben ez az igazság.

Miközben a munkaadók is tisztában vannak vele, hogy a juttatási csomag döntő szerepet játszik, mintha mégis azt várnák el, hogy a dolgozók nemes eszmék miatt válasszák a munkahelyüket. Az interjúkon jobban hangzik, ha valaki a „kihívásokat” vagy az „inspiráló munkakörnyezetet” említi, de a valóságban mindannyian azért dolgozunk, mert a munka biztosítja azt a megélhetést, amire szükségünk van.

Talán itt lenne az ideje, hogy elismerjük: a jó fizetés nem bűn. Sőt, alapvető része annak, hogy egy munkahely vonzó legyen. Ahogy a kutatások is mutatják, hiába van számtalan juttatás, extra szabadnap, vagy rugalmas munkaidő, ha a hónap végén már nem marad elég, az emberek új munkahelyet keresnek. És talán az is rendben lenne, ha egy állásinterjún végre őszintén elmondhatnánk: azért akarunk ott dolgozni, mert olyan munkahelyet keresünk, ahol  tisztességesen megfizetik a munkánkat.

A tavaly megújult jobinfo.hu-n olyan állsértesítőre is fel lehet iratkozni, amelyben a munkaadó szerepelteti a bért. Ha váltanál egy jobb fizetés reményében, nézd meg a portál aktuális kínálatát itt.

Ajánlott ingatlanok


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Orbán Viktor nem meggyőzhetetlen, de már nem kap igazi információkat

Orbán Viktor nem meggyőzhetetlen, de már nem kap igazi információkat

Orbán Viktor gazdasági gondolkodását több tényező formálta.

Minden lehetséges módon szaporodnak Mészáros Lőrinc cégei

Minden lehetséges módon szaporodnak Mészáros Lőrinc cégei

Kiválnak egymásból és szétválnak egymástól a felcsúti milliárdos vállalkozásai. A milliárdok útja pedig követhetetlen.

Nagy a baj: nem csak kevesebb a magyar gyerek, a csecsemőhalandóság is nőtt

Nagy a baj: nem csak kevesebb a magyar gyerek, a csecsemőhalandóság is nőtt

A fővárosban és Hajdú-Bihar megyében közel annyi egyévesnél fiatalabb gyermek halt meg, mint tavaly egész évben. 

Hadházy Ákos rögtön két furcsaságra is bukkant

Hadházy Ákos rögtön két furcsaságra is bukkant

A független képviselő diósjenői felfedezésében nem volt sok köszönet.

© 2024 (v2.202102)