Mindannyian szeretnénk (többet) megtakarítani, ám a vágyak és a valóság sokszor nem találkozik. A magyarok jó nagy részének nincs megtakarítása, pedig már pár havi vésztartalék is átsegít olyan nehezebb időszakokon, mint egy váratlan betegség, vagy egy elhúzódó munkahelykeresés.
Akármennyire hasznos lenne, sajnos az iskolai tananyagból hiányoznak a hosszútávú pénzügyi tudatosság trükkjei, és mivel ebben a szüleink generációja sem jeleskedett, legtöbben otthonról sem hozzuk magunkkal a szükséges fogásokat. Tipikus példa erre az, hogy legtöbbünk azért nem kezd el megtakarítani, mert nem tudunk szemmel látható összegeket félretenni, és úgy véljük, keveset meg nincs értelme. Az is tipikus, hogy úgy gondoljuk, a spóroláshoz drasztikus lépésekre van szükség.
Pedig van néhány egyszerű, fájdalommentes módszer, amivel bármikor elindulhatunk a nagyobb pénzügyi tudatosság felé, anélkül, hogy le kellene mondanunk mindenről, amit szeretünk. Íme néhány praktikus tipp, amit érdemes kipróbálni!
Stratégiai tanácsok
Havi tízezerből is lesz 5 milliód
A legnagyobb (és leggyakoribb) tévedés az, hogy kis összeget nem érdemes félretenni. Pedig a kamatos kamat nagy dolog, amivel a kevésből is sok lesz, ha elég türelmesek vagyunk.
Ha havonta 10 ezer forintot teszünk félre, 20 év alatt összesen 2,4 millió forintot takarítottunk meg. Ha viszont ehhez még hozzáadunk 5 százaléknyi kamatos kamatot a teljes futamidőre, máris 4,1 millió forintunk lesz a végén. Ha pedig ezt valamilyen államilag is támogatott előtakarékossági formában gyűjtögetjük (például önkéntes magánnyugdíjpénztár vagy NYESZ számla), emellé évente még az általunk befizetett adóból is visszakapunk a számlára, ami onnantól szintén kamatos kamatozik. Ezzel a jelenlegi szabályok szerint a húszadik év végén már 4,97 millió forintunk lesz. A havi tízezer nem hangzik soknak, húsz év alatt mégis ötmilliónk lesz, kétszer annyi, mint amit ténylegesen félretettünk.
Nem lehet elég korán kezdeni.
A fenti példából következik a második aranyszabály: minél korábban ébredsz, annál jobban jársz. Ha valaki 20 évesen kezdi félretenni a havi 10 ezer forintot, és hatvan éves koráig megtartja ezt a szokását, ő a futamidő végén 18,3 milliót kap a markába, vagyis már csaknem négyszer annyija lesz, mint amit ténylegesen befizetett. És ehhez egész végig egyetlen forinttal sem növelte a befizetéseit. Ha a karrierje során időszakosan többet tud félretenni, ez az összeg a sokszorosára nőhet.
Életviteli trükkök
Van néhány olyan praktikus apróság, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy a hó végén több maradjon a zsebedben.
Használd (el), amid van!
Fogyasztói társadalmunkban nagy a nyomás, hogy folyton vásároljunk, mindig mindenből újat vegyünk. Közben pedig sokszor nem vesszük észre, mennyi elfeledett erőforrás áll rendelkezésünkre. Ha spórolni akarsz, gondold át, hogy mit használhatsz még fel, ami már megvan! Tarts például időnként konyhai kihívásokat, amikor ahelyett, hogy vásárolni indulsz, átnézed a kamraszekrényt, vagy a fagyasztót, és abból dolgozol, amid már van. Máskor pedig nézd át alaposan a ruhásszekrényedet: biztosan lapulnak benne rég elfeledett kedvenc ruhadarabok, amelyeket csak újra kell felfedezned! Vásárlás helyett gondolkodj alternatívákban: kölcsön tudod-e kérni azt, amire csak rövid ideig van szükséged, és azt is érdemes mérlegelni, mi mindent lehet jó állapotban megvenni másodkézből, sokkal olcsóbban.
Ne fizess felesleges előfizetésekért!
Sokszor fizetünk olyan előfizetésekért – például streaming vagy különféle telefonos appok –, amiket szinte alig használunk. Ülj le, és vizsgáld át, mire fizetsz havonta. Lehet, hogy vannak olyan szolgáltatások, amelyeket már rég nem használsz, de még mindig levonják a díjat a számládról. Ez egy egyszerű módja annak, hogy több pénz maradjon a zsebedben, és az így megtakarított összeg akár egy miniszünidőre is félretehető!
Légy tudatos a nem létszükségletek terén!
A kis, nem létfontosságú kiadások jól összegyűlhetnek. Neked vannak ilyen szokásaid, mint a gyakori látogatás a kedvenc kávézódban, az ételrendelések, vagy éppen az impulzusvásárlások egy ruhaboltban? Nem kell teljesen lemondanod ezekről, de próbáld meg ezeket a kiadásokat visszafogni, és tudatosan tervezd meg, mikor engedsz meg magadnak egy kis luxust. Ha felülvizsgálod a költekezési szokásaidat, rengeteget spórolhatsz hosszú távon.
Tarts rendszeres „pénzügyi nagytakarítást”!
A pénzügyi tudatosság egyik alappillére, hogy rendszeresen átnézzük kiadásainkat és bevételeinket. Ne várj a nagyobb élethelyzetekre – például lakásvásárlásra, vagy nyugdíjba vonulásra –, hogy átgondold a pénzügyeidet! Próbálj havonta egy napot kijelölni, amikor átnézed a bankszámlakivonatodat, a megtakarításaidat és a költségeidet. Ez segít átlátni, hogy hol tudsz még optimalizálni, és hogyan érheted el a pénzügyi céljaidat. Ha van online bankod, szinte biztos, le is tudod tölteni a kimutatást könnyen szerkeszthető formában, de használhatsz akár ingyenes telefonos appokat is a kiadásaid csoportosítására. Sokat segít a pénzügyi tudatosságban, ha hónapról hónapra látod, hogy hol költesz sokat, az élelmiszerboltban, a Mekiben, a belvárosi mulatóhelyeken, vagy éppen online ruhaboltokban.
Kerüld el a hitelkártya csapdáját
A hitelkártya - bár lehet praktikus - galád csábító is tud lenni: az akadálymentes azonnali költekezés következményei csak később jönnek szembe. Ezek a következmények viszont akár nagyon súlyosak is lehetnek, ami hosszútávon komoly pénzügyi stresszt, sőt, akár teljes ellehetetlenülést is okozhat. Próbálj meg tudatosabban gondolkodni, és ne hagyd, hogy a „majd később” hozzáállás irányítson. Ha nem vagy biztos magadban, inkább maradj a letéti kártyáknál, ahol nem tudsz többet költeni annál, mint amennyid van, így biztos nem nőnek a fejedre a lejárt hitelkártyatartozás uzsorakamatai.
Ne próbáld egyszerre megoldani az egészet
Bár csábító lehet egy pénzügyi „böjt” bevezetése, azaz teljesen lemondani minden nem létfontosságú kiadásról, ez hosszú távon nem fenntartható. Nem lehet folyamatos megvonásban, folytonos lemondásban élni, egyik napról a másikra teljesen új, spártai életstílust bevezetni. Tartós eredményhez sokkal inkább a fokozatos változások, kis lépések vezetnek. Nem kell mindent egyszerre megváltoztatnod. Kezdj apró változtatásokkal, például októberben vizsgáld át a fizetős appokat és előfizetéseket, novemberben készíts kimutatást arról, hogy mire mennyit költesz, decemberben pedig figyelj oda arra, hogy amit csak tudsz, oldj meg már meglévő dolgaiddal.
Ahhoz, hogy legyen miből félretenni, pedig értelemszerűen kelle egy jó állás. Ebben lehet segítségedre a tavaly megújult jobinfo.hu, hazánk egyik
legismertebb állásgyűjtő oldala
, ahol több ezer állás közül tudod leszűkíteni a találatokat olyanokra, amik számodra a legérdekesebbek.