Te hogyan mész munkába? Hitted volna, hogy a kérdésre adott válaszod komoly összefüggésben lehet a boldogságoddal is? Meglepő kutatási adatok a munkábajárás módjának érdekes másodlagos hatásairól!
Manapság már nem különösebben meglepő, ha valaki a munkahelyére besétál, esetleg biciklivel, vagy akár görkorival jut be. Az viszont eggyel izgalmasabb, hogy mostanra viszonylag sok adat gyűlt össze arról, milyen hatással van az autós-buszos-metrós és az úgynevezett aktív ingázás.
Az aktív munkába járás, azaz például a gyaloglás, futás vagy biciklizés egyre népszerűbb közlekedési mód a munkavállalók körében - ám az, hogy ténylegesen hányan választják, értelemszerűen szoros összefüggésben van a munkahely és az otthon távolságával. Amennyiben a kettő közel van egymáshoz, a dolgozók csaknem kétharmada szívesebben választ valamilyen aktív közlekedési módot - derült ki az International Workplace Group reprezentatív Angliában végzett kutatásából. Bár a "közel" nem mindig egyértelműen definiálható, a kapott válaszokból az a kép rajzolódik ki, hogy ez egy irányba legfeljebb 2-3 kilométert, oda-vissza összesen 5-6 kilométert jelent, ez az, amit még szívesen megtesznek az emberek akár gyalogosan is.
Kevesebb stressz, több energia a hétköznapokban
A felmérés szerint az aktív munkába járás előnyei túlmutatnak a fizikai egészségen. Az aktívan közlekedők több mint négyötöde (82%) nyilatkozta, hogy ez pozitív hatással volt a mentális egészségére. A válaszadók 60 százaléka számolt be arról, hogy a fizikai aktivitás javította a munkavégzésük hatékonyságát, segít fókuszálni, csökkenti a stresszt és növeli az energiaszintet.
Az aktív ingázás egyre többféle lehet: a hagyományos gyaloglás és biciklizés mellett népszerűvé váltak olyan alternatívák, mint a görkorcsolya, vagy akár a gördeszka. Ezek a közlekedési módok nemcsak fenntarthatóbbak, hanem szórakoztatóbbá is teszik a napi munkába járást, különösen a fiatalabb generációk körében.
Az idősebbek szívesebben sétálnak
A felmérés érdekes demográfiai különbségekre is rámutatott: az aktív munkábajárásban legnagyobb arányban az 55-64 éves dolgozók jeleskednek, akik ezzel párhuzamosan jelentős egészségi javulásról számolnak be. Az idősebb generáció (is) nagyobb eséllyel váltja le az autót vagy a tömegközlekedést aktív közlekedésre, ha a munkahely könnyen elérhető távolságban van.
A kutatás végül rávilágított arra is, hogy a munkavállalók 59 százaléka előnyben részesítené, ha munkahelyük közelebb lenne lakóhelyükhöz. Ez az igény már a vállalatvezetők figyelmét is felkeltette: egyre több cég nyit olyan irodákat, amelyek közelebb vannak a munkavállalók otthonához, elősegítve ezzel az aktív közlekedést és a munkavállalók általános jólétének növelését.
Ha karcsú maradnál, pattanj bringára!
Egy 2022-ben publikált orvosi kutatás
is megerősítette egyébként, hogy a gyalog és biciklivel munkába járásnak mérhető előnyei vannak.
Az aktív közlekedők (pl. gyaloglók, biciklizők) esetében 31 százalékkal kisebb az elhízás valószínűsége, mint azoknál, akik autóval vagy tömegközlekedéssel járnak. A biciklizőknél viszont már 77 százalékkal kisebb az elhízás esélye a nem biciklizőkhöz képest. A kutatás szerint a pozitív egészségügyi hatásokhoz érdemes legalább naponta 3 kilométert aktívan közlekedni, akik így tesznek, azok feleakkora eséllyel híznak el, mint az autósok és tömegközlekedők.
Ha netán aból van eleged, hogy naponta több órát töltesz el azzal, hogy eljuss a munkahelyedre, majd haza, nézz szét az egyik nagy hazai állásgyűjtő portál, a jobinfo.hu kínálatában
. Állítsd be a lokációt város, vagy megye megadásával és böngéssz a találatok között. A bal oldali szűrő segítségével tovább finomítható a keresési feltétel.