álláshirdetés

Ömlik a pénz a gazdag családokhoz, közben egyre kevesebb gyerek születik

A világ pénzét költi a magyar kormány családtámogatásra, mégis egyre kevesebb gyerek születik

Megosztás:
A világ pénzét költi a magyar kormány családtámogatásra, mégis egyre kevesebb gyerek születik. A hazai teljes GDP öt százaléka megy el erre a célra, egyes családok az utóbbi években akár 80 ezer eurónyi (jelenlegi árfolyamon több, mint 33 millió forint) vissza nem térítendő támogatást kaptak - írt erről nyári cikkében még a világ legnevesebb gazdasági lapja, a Financial Times is.

Ehhez képest idén októberben a KSH adatai szerint összesen 6618 gyerek született, majd’ 10 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. De még beszédesebb az éves adat: az elmúlt 12 hónapban összesen nem egészen 65 ezer gyerek született. Egy generációval korábban, a rendszerváltás környékén egy évben még 125-130 ezer gyermek látott napvilágot. De még tíz évvel ezelőtt is sokkal jobb volt a helyzet, 2014-ben egy év alatt 91 ezer gyerek született Magyarországon.

Mi az oka annak, hogy miközben a világ a csodájára jár a bőkezű magyar családtámogatási rendszernek, annak eredménye az, hogy minden eddiginél kevésbé vállalnak gyerekeket a magyarok?

Nem azt segítjük, aki rászorulna

A hazai támogatási rendszer egyik furcsasága, hogy nem azt segíti, aki arra valóban rászorulna. Az adókedvezményekből az átlagnál jóval magasabb bejelentett bérrel rendelkezők profitálnak - akiknek a legkevésbé lenne rá szüksége. Eközben az alacsony keresetűek, a túlélésért küzdő egyéni vállalkozók, a kis családi cégekben dolgozók nem képesek kihasználni azt, mert nem keresnek eleget, vagy adóikat céges formában fizetik be, amire nincs kedvezmény.

Hasonló a helyzet a kedvezményes hitelekkel és a korábban elérhető vissza nem térítendő támogatásokkal: jókora saját beruházás kellett ahhoz, hogy ezeket valaki igénybe vegye, így ezek megint csak a gazdagabbaknak kedveztek.

A brit gazdasági lap idézte a KSH egyik kutatóját, aki arról beszélt egy konferencián, hogy az adatok szerint a támogatások tovább növelték a szegényebb és jobb módú családok közötti különbséget. „Valószínűleg ez mellékhatás, nem eredeti szándék, de egyfajta visszás újraelosztás.”

Kiszámítható környezet, stabil jövedelem

“Épeszű ember nem pénzért szül” - szögezi le a 27 éves Hajnal, aki pénzügyi asszisztensként dolgozik. “Szeretnék majd gyereket, de örülnék neki, ha kiszámíthatóbb, biztonságosabb, nyugodtabb országba (és világba) érkezhetne. Amíg a jövedelmünk kettőnknek is épphogy elég hó végéig, hogyan engedhetnénk meg magunknak egy-két gyereket?”

A családalapító korban lévő fiatalok körében általános vélemény, hogy a gyerekhez először is biztos megélhetés kell, és az sem lenne baj, ha működő oktatási rendszer és egészségügy állna a hátuk mögött mielőtt belevágnak ebbe a kalandba. Az általunk megkérdezett fiatal nők pedig azt emelték ki, fontos, hogy megbízzanak a munkahelyükben, abban, hogy lesz hova visszatérni a szülési szabadság után.

Ha épp munkahelyet váltanál, mert kevésbé érzed rugalmasnak a helyet, esetleg másik területen tennéd próbára magad, nézd meg a jobinfo.hu kínálatát, ahol több ezer friss állás között válogathatsz.

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.