Hihetetlen, mennyit változott a világ az elmúlt évszázadban! Egykor még kézzel rajzolták az épületeket, és a kéményseprők kizárólag mechanikus eszközökkel dolgoztak, ma pedig robotok, mesterséges intelligencia és high-tech eszközök teszik hatékonyabbá a munkát. Nézzük meg, hogyan alakult át jó néhány foglalkozás az évtizedek során – a különbségek garantáltan meglepnek!
- Autószerelők: kulcs helyett laptopot ragadnak
A régi idők szerelői még csavarhúzóval és kalapáccsal dolgoztak, ma viszont egy modern autó hibáját diagnosztizálni szinte lehetetlen szoftver nélkül. Az elektromos autók elterjedésével pedig az autószerelőknek már nem csak gépészetet, hanem elektronikát és adatkezelést is kell tanulniuk. A hibák feltárása ma sokszor egy laptop és egy diagnosztikai szoftver segítségével kezdődik – igazi tech-mágusokká váltak!
- Kéményseprők: okoskamerákkal a biztonságért
Régen csak hosszú kefék és seprűk álltak a kéményseprők rendelkezésére, ma azonban már kamerákat és okoseszközöket használnak. Ezekkel pontosan meg tudják vizsgálni a kémények belsejét, így az ellenőrzés nemcsak gyorsabb, hanem biztonságosabb is. Vajon mit szólnának ehhez az egykori kéményseprők?
- Takarítók: a közösségi takarításé a jövő
A takarítók munkája régen egyszerű kézi eszközökkel zajlott, ma viszont a modern takarítógépek mellett az egész üzleti modelljük átalakult. Olyan alkalmazások és weboldalak segítik őket, ahol az Uber mintájára
pillanatok alatt találhatunk valakit, aki
akár már néhány órán belül megérkezik, hogy kitakarítsa az otthonunkat. Ráadásul így a takarítók saját maguk szervezhetik meg a munkarendjüket, és rugalmasan dolgozhatnak.
- Sebészek: robotokkal és lézerekkel a műtőben
A sebészet az elmúlt évtizedekben valósággal sci-fi filmekbe illő irányt vett. Ma már robotok asszisztálnak a műtéteknél, és számos beavatkozást lézerrel végeznek el, ami gyorsabb gyógyulást és kevesebb fájdalmat jelent a betegek számára. A mesterséges intelligencia is egyre nagyobb szerepet kap, például a diagnosztika, vagy a műtéti tervezés során. Képzeld el, hogy 100 évvel ezelőtt a sebészek még a mostani technológia töredékével dolgoztak!
- Építészek: papírtól a 3D - nyomtatókig
Egykor az építészek kézzel rajzolták a terveket és miniatűr modelleket építettek, hogy elkápráztassák az ügyfeleiket. Ma a számítógépes tervezőprogramok (pl. CAD) és a 3D-s nyomtatók forradalmasították a szakmát. Az ügyfelek ma már virtuálisan "sétálhatnak" leendő otthonukban, vagy akár kézbe vehetik annak kicsinyített, nyomtatott mását. Sőt, egyes épületeket már magával a 3D-s nyomtatóval építenek fel!
- Bírók: tárgyalóterem helyett videókonferencia
Bár a bírók munkája 200 évvel ezelőtt is a törvények betartatásáról szólt, ma már a technológia az ő mindennapjaikat is alapjaiban változtatta meg. A kisebb polgári és kereskedelmi ügyeknél már nem szükséges mindenkit a tárgyalóterembe hívni – videókonferenciákon keresztül is lebonyolíthatók a meghallgatások. Ez nemcsak gyorsabbá és költséghatékonyabbá teszi az eljárásokat, hanem különösen hasznos, ha a résztvevők távol élnek egymástól, vagy külföldön tartózkodnak. Vannak esetek ezen a területen is, amikor a technika a praktikummal párosul.
A jobinfo.hu-n futó hirdetéseket viszont mindenki maga böngéssze át, aki munkahelyváltáson gondolkodik: a
találati lista
bal oldali szűrőjét használva pontosítahóak a keresési feltételek.
Ha álláshirdetést adna fel, kérjen kedvezményes árajánlatot az
elérhetőségek
valamelyikén!