Pénz

Munkaerőpiaci trendek 2025-re: kihívások és lehetőségek

A Randstad legfrissebb HR Trends kutatása rávilágít a magyar munkaerőpiac dinamikus változásaira és a vállalatok előtt álló kihívásokra.

Megosztás:

A Randstad legfrissebb HR Trends kutatása rávilágít a magyar munkaerőpiac dinamikus változásaira és a vállalatok előtt álló kihívásokra. A kutatás 400 cégvezető véleményét összegezte, és az üzleti stratégiák, toborzási trendek, valamint a külföldi munkaerő alkalmazásának lehetőségeit is vizsgálta.

Munkaerőhiány és külföldi munkavállalók

A demográfiai adatok riasztó képet festenek: évente 15 ezerrel kevesebb fiatal lép a munkaerőpiacra, mint ahányan nyugdíjba vonulnak. Az elvándorlás továbbra is jelentős, 700 ezer magyar él külföldön, akik évente 3,5 milliárd dollárt utalnak haza. Ennek ellenére a külföldi munkavállalók magyarországi alkalmazása akadályokba ütközik, a jogszabályi bizonytalanság pedig sok EU-n kívüli munkavállalót elriaszt.

Toborzási trendek: stagnálás és átalakulás

A vállalatok mindössze 30%-a tervez létszámbővítést 2025-re, ami stagnálást jelez a korábbi évekhez képest. Ezzel szemben a létszámcsökkentést tervező cégek aránya nőtt: míg 2024-ben 7% volt, 2025-re már 10%-ra emelkedett.

A legnagyobb munkaerő-felvételi igényt az üzleti növekedés (73%), a nemzetközi terjeszkedés (38%) és az új készségek iránti igény (33%) hajtja. A fluktuáció növekedése is jelentős munkaerő-felvételi igényt generál.

Mely szakmák és szektorok számíthatnak növekedésre?

A termelési szektorban (15%), az értékesítésben (9%) és a logisztikában (7%) nő a kereslet, míg az informatikai toborzás 11%-kal csökken. A legnagyobb felvételi szándék az IT & telekom (52%), BSS (48%) és kereskedelem (38%) területén várható, míg a pénzügyi és élettudományi szektorokban jelentős visszaesés tapasztalható. Az autóipar (25%) és a szállítmányozás (17%) elbocsátásokra is készül.

Toborzási források és kihívások

Az állásportálok népszerűsége enyhén csökkent (61% vs. 68% 2024-ben), de még mindig ez a legnépszerűbb toborzási forrás, miközben a munkaerő-közvetítő cégek szerepe erősödött (56%-ról 64%-ra). A vállalatok számára továbbra is a legnagyobb kihívás az irreális fizetési elvárások kezelése, a tapasztalat hiánya és a home office igények kezelése.

A jövő kérdései

A 2025-ös év kulcskérdése, hogy a vállalatok hogyan alkalmazkodnak a demográfiai változásokhoz, az elvándorlás növekedéséhez és a munkaerőpiaci kihívásokhoz. Az üzleti növekedés és a toborzási trendek közötti egyensúly megtalálása kulcsfontosságú lesz a fenntartható fejlődés szempontjából.

A Randstad HR Trends kutatása ismét rávilágít arra, hogy a hazai és nemzetközi piaci tényezők egyaránt befolyásolják a magyar munkaerőpiac alakulását, és a vállalatoknak egyre rugalmasabb stratégiákra lesz szükségük a sikeres munkaerőgazdálkodáshoz.

 

Ha állást keres, vagy épp munkaerőre van szüksége, látogasson el hazánk egyik legrégebbi, több állásportál kínálatát összefésülő

weboldalra

, a jobinfo.hu-ra, ahol több ezer állás között keresgélve ráakadhat a megfelelő pozícióra, illetve hirdetését akár egyedi kedvezménnyel is feladhatja. Érdeklődjön

itt!

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.