Ingatlanmix

Azt hitted, Budapesten drága az építkezés? Nézd meg, mi folyik New Yorkban és Tokióban!

Hihetetlen, mennyibe kerül egy négyzetméter – és Budapest még csak a listára sem fért fel!

Megosztás:

Hihetetlen, mennyibe kerül egy négyzetméter – és Budapest még csak a listára sem fért fel!

Miközben sokan panaszkodnak, hogy Budapesten elszálltak az építőipari árak, a magyar főváros valójában labdába sem rúg a világ legdrágább városai mellett. Egy friss nemzetközi jelentés szerint vannak helyek, ahol egy négyzetméter megépítése több millió forintba kerül – és még sorban állnak a megrendelők!

A világ legdrágább városai, ahol szó szerint aranyat ér a beton

A Turner & Townsend brit tanácsadócég 2025-ös jelentése szerint az építőipari költségek tekintetében New York a világ legdrágább városa, őt követi San Francisco, majd Los Angeles, Chicago és Philadelphia.
Az amerikai városokat európai és ázsiai nagyvárosok követik, mint Genf, London, Szapporo, Tokió és Zürich.

És hol van Budapest? Sehol! A top 99-es listára sem fért fel, vagyis még messze vagyunk a világrekorderektől – legalábbis egyelőre.

De miért ennyire brutálisak az árak?

Az USA-ban a szakképzett munkaerő krónikus hiánya hajtja felfelé az árakat: a vizsgált piacok 87%-a panaszkodik arra, hogy nincs elég gépész, mérnök vagy vízvezetékszerelő. Ez pedig komoly problémát jelent, hiszen munkaerő nélkül nincs kivitelezés – vagy csak horror áron.

Eközben Svájc és az Egyesült Királyság a gazdasági stabilitásnak és a belső keresletnek köszönhetően tartja magát az élmezőnyben. Japán pedig az adatközpontok és high-tech beruházások révén robban – ott az önellátás sem csak álom.

Új építésű lakást keresel? Nézz szét az Ingatlantájoló kínálatában!

Keleten olcsóbb, de brutálisan pörög a piac

Vietnam, India, Malajzia – ezekben a feltörekvő gyártóközpontokban ugyan olcsóbb az építkezés, de a kereslet ott is az egekben van. Az építőipar globálisan reneszánszát éli, a költségek viszont korántsem egységesek.

️Építőipar = globális túlélési stratégia

Neil Bullen, a Turner & Townsend ingatlanügyvezető igazgatója szerint az építőipar nemcsak a fejlődés, hanem a túlélés kulcsa lett világszinten. Akár az ellátási láncokat szervezzük újra, akár high-tech gyártásba vagy adatközpontokba fektetünk, a beton és acél ott lesz minden sikeres projekt alapjában.

A szakemberhiány tovább mélyül – jön a nagy visszaesés?

Hiába éledezik az építőipar, világszerte kritikus szintű munkaerőhiány tapasztalható. A globális migráció akadozik, a nemzetközi munkaerő egyre kevésbé mobil, és ez drámaian csökkentheti a jövő munkaerő-tartalékait. Ez nemcsak lassítja a beruházásokat, hanem árrobbanáshoz is vezethet.

A megoldás? Mesterséges intelligencia, robotok és digitális varázslat

A jelentés egyértelmű üzenete: aki a jövőben is talpon akar maradni, annak váltania kell. A klasszikus módszerek nem elégségesek.
Jön a korszak, ahol az MI rendszerek terveznek, optimalizálnak és irányítanak, miközben a cégeknek az egész projektéletciklusra kell gondolniuk – és digitális megoldásokban kell gondolkodniuk.

Budapest lehet, hogy most még nem szerepel a toplistán, de a kérdés már csak ez:
Meddig maradunk le, és mikor lépünk be a nemzetközi elitbe?

Energiahatékony ingatlant vennél? Ide kattints!

avatar

Az Otthontérkép Magazin az ingatlanpiac és lakáskeresés világában nyújt értékes információkat, útmutatásokat és inspirációt olvasóinak. A magazin cikkei nemcsak a legújabb ingatlanpiaci trendeket és híreket dolgozzák fel, hanem lakberendezési tippeket, befektetési tanácsokat és építkezési ötleteket is kínálnak. Az Otthontérkép Magazin célja, hogy segítse az olvasókat a tudatos lakásvásárlásban, -bérlésben, valamint otthonaik kényelmes és stílusos kialakításában.

Cikkajánló

slide 6 to 9 of 10