Nem túl fényes a magyar ingatlanpiac megítélése a régión belül

Egy Kelet-Közép-Európában végzett régiós felmérésben azt kérdezték, hogy melyik piacnak vannak most a legjobb befektetési lehetőségei. A felmérés során a válaszadóknak mindössze 6 százaléka választotta Magyarországot, ennek okairól és arról, hogyan teljesít a magyar ingatlanpiac a régió többi országához képest és hogy mik most a legjobb eszközosztályok finanszírozás szempontjából, Csürös Csanád, CEO, Property Forum kérdezte a szakértőket a Property Investment Forum 2023 konferencián.

“Magyarország iránt most alacsonyabb a befektetői bizalom, de az ingatlan eleve nem a legnépszerűbb szektor, amit a tranzakciók hiánya is mutat. Ebben is jönni fog azonban egy változás, nyugaton, például Spanyolországban és Olaszországban már élénkülés látható. A tranzakciók a mai piacon csak akkor történnek meg, ha erős motiváció van az eladásra, de a régiós befektetők is gyakran új piacok után néznek, vagy más befektetési célokat figyelnek.

A likviditáshiány az egész régiót sújtja, a tőkeáramlás óvatos, a tőkebevonás drága, így nehéz üzleteket kötni és eladni

– mondta el Hornok Krisztián MRICS, nemzetközi tranzakciós és vagyonkezelési igazgató, Indotek Group, hozzátéve, hogy bár nem Magyarországon, de folytatják a retail befeketéseket, de egyes piacokon a lakószegmens is működhet. A logisztikából viszont ma már nehezebb profitálni, különösen akkor, ha valaki nemrég a piac csúcsán, 4 százalékos hozam mellett vásárolt.

“A legtöbb országban hasonló folyamatokat látunk, mint Magyarországon, de tény, hogy Magyarország esetében globális szemmel nézve politikai kockázatok is vannak. Összességében nincs elég motiváció az eladásra, az eladási oldal kimondottan gyenge.” – tette hozzá Dr. Nádasdy Zoltán MRICS, Partner, Head of CEE Real Estate Investments Group, Noerr, aki a bérlakásszektor kapcsán kifejtette, hogy

jogi és tapasztalati oka van annak, hogy Magyarországon nincs piaci alapú bérlakásszektor,

azaz a saját tulajdonhoz való ragaszkodás szellemisége is szerepet játszik ebben, de a jogi szabályozás sem tart még ott, hogy ez megvalósítható legyen.

“A megemelkedett kivitelezési költség az egyik oka annak, hogy alacsony az érdeklődés Magyarország iránt. Miután ez az előny eltűnt a piacról, a hozamokkal kellene azt kompenzálni, de ez nem történt még meg. Valóban nincs ok arra, hogy túl sok ingatlant adjanak most el, a kínálati piac hiányos.

A KÜLFÖLDI BEFEKTETŐK ÓVATOSAN ÁLLNAK MOST MAGYARORSZÁGHOZ, AMIBEN A POLITIKA IS ERŐS SZEREPET JÁTSZIK,

így főként ez az oka annak, hogy a helyi tőke erősödik a nemzetközivel szemben. Szektorokat nézve talán a luxusszegmensben lehet most kis összegben, de jó finanszírozást találni.” – hívta fel a figyelmet Rudolf Riedl MRICS, Managing Director, SÜBA Hungary Kft.

További részletek: Portfolio.hu

Ajánlott ingatlanok

Mfor.hu legfrissebb cikkei

A fenyőfák állva halnak meg? – Van, ahol már pálmafák hívogatják a vendéget

A fenyőfák állva halnak meg? – Van, ahol már pálmafák hívogatják a vendéget

Minden egyes fa pusztulása vagy kivágása pedig felerősíti a klímaváltozás egyébként is káros hatásait.

Kiderült, Orbán Viktor kirúgja-e Lázár Jánost és Takács Pétert

Kiderült, Orbán Viktor kirúgja-e Lázár Jánost és Takács Pétert

A kötcsei piknikre érkező kormányfőt újságírók faggatták.

Tényleg lenyúlja a pénzünket Nagy Márton?

Tényleg lenyúlja a pénzünket Nagy Márton?

Erről is vitatkozott az e heti Ez Viszont Privátban Mester Nándor felelős szerkesztő, valamint Dobos Zoltán és Wéber Balázs újságíró.

© 2024 (v2.202102)