Ahogy az alábbi térképes grafikon mutatja, a négyzetméterárakban továbbra is brutális szórás van a kerületek között, bár a legolcsóbb (XX. kerületi) és a legdrágább (I. kerületi) adatot egyaránt érdemes fenntartással kezelni, mivel mindkét városrészben kevés a projekt, emiatt pedig az adatok is kevésbé megbízhatóak. Mindezzel együtt jól látszik, hogy a drágább és az olcsóbb városrészek között két-két és félszeres szorzó simán van a négyzetméterárakban.
Az október eleji állapottal összevetve a jelenlegi helyzetet továbbra is enyhe depresszió figyelhető meg, a négyzetméterárak 0,65 százalékkal alacsonyabbak, mint egy hónappal ezelőtt, a KSH szerint pedig a legutóbbi havi inflációs adat 0,4 százalék volt, így összességében egy százalék körüli reálértékcsökkenést látunk a piacon.
A városrészek között itt is jelentős eltérések vannak, amelyekből megalapozott következtetéseket az alábbi, éves trendeket mutató grafikon alapján vonhatunk le.
Az egy évvel ezelőtti helyzettel összehasonlítva a városban 6,55 százalékkal emelkedtek az árak, ami a legutolsó, 12,2 százalékos inflációs adattal összevetve még mindig elég szerény. Az előző hónapokoz képest azonban átrendeződött a nyertes-vesztes kerületek listája.
Hosszú idő után Újpesten megállt az árak csökkenése, és a múlt hónapban váratlanul rosszul teljesítő Óbuda árai is magukhoz tértek. Érdekes viszont, hogy a legdrágább kerületek közül több helyen is alacsonyabbak az árak, mint tavaly ilyenkor.
Olcsóbbak lettek az egy évvel ezelőttihez képest a négyzetméterárak a II., az V. és a XII. kerületben is, és betársult melléjük a XVI. és a XVIII. kerület is. A XX. kerületben regisztrált áresés valószínűleg nem releváns, ott nincs elég projekt ahhoz, hogy megbízható következtetéseket vonjunk le.
Azt is megnéztük, látszik-e jelentős különbség, ha a négyzetméterárakat lakásméret szerint bontva vizsgáljuk. Ez alapján a “fajlagosan” legolcsóbbak az egyszobás lakások, legdrágábbak pedig a négy és fél szobás vagy nagyobb lakások - ebben viszont biztosan az is benne van, hogy az újlakás méretek között városrészenként óriási különbségek vannak, és mindig a XII. kerületben a legnagyobb az átlagos újépítésű ingatlan. Nincs ez máshogy most sem, ott a szokványos új lakás mérete 143 négyzetméter - tavaly ilyenkor ez még “csak” 110 négyzetméter volt.
A legkisebb lakások pedig - szintén szokásosan - a VII. kerületben épülnek, ahol kitartóan töpörödik az átlagos új otthon, ami mostanra már csak 38,3 négyzetméter, jelentősen kisebb, mint az egy évvel ezelőtt tipikus 47 négyzetméter.