Kis híján összeomlott a hitelpiac, de 2024 már a kilábalás éve lesz

A lakáshitelezés a felére, a teljes lakossági hitelpiac a kétharmadára esett vissza 2023-ban az egy évvel korábbihoz képest – derül ki az MNB csütörtökön megjelent statisztikáiból.  Az év vége szerencsére már mutatott némi élénkülést, és a szakértők abban bíznak, hogy a csökkenő forintkamatoknak köszönhetően fellendül a hitelkereslet, és 2024 már a kilábalás éve lehet. A bankszektor friss éves hitelpiaci és betéti adataiból a Portfolio.hu szemezgetett.

Utoljára 2016-ban vettünk fel ennél kevesebb lakáshitelt, és 2018-ban ennél kevesebb bármilyen hitelt – nominálisan. A vállalati hitelpiacot az olcsóbb devizahitelek és az állami hitelprogramok mentették meg a szinte teljes leállástól.

Hitelek és betétek 2023: sokéves mélypont

A lakáspiaci tranzakciószám 2013 óta nem volt ilyen alacsony. A lakásárak szintén tíz év után először csökkentek tavaly. Reálértéken egyetlen év alatt zuhantak akkorát a lakásárak, mint a  2008-as krach után három év alatt – hívtuk fel a figyelmet ezekre még decemberben. A lakáshitelkamatok a 2012-esnek megfelelő szintre kúsztak fel, nem csoda tehát, hogy a lakáshitelek kihelyezése 50%-kal, 595 milliárd forintra esett. Eközben a többi háztartási hitel kihelyezése „csak” 12%-kal csökkent, így összességében a háztartási hitelpiac új szerződéses összege 31%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. Elmondható, hogy a lakáshitel-felvételek nominális szerződéses összege hétéves, a háztartási hitelek egészének volumene ötéves mélypontra esett.

A vállalatok esetében a nettó hitelfelvétel, vagyis a hitelfelvételek és -törlesztések egyenlege mutatja reálisabban a piac aktivitását. 2022-ben minden korábbi csúcsot megdöntve 1613 milliárd forinttal több hitelt vettek fel a cégek, mint amennyit törlesztettek, 2023-ban ez a szám mindössze 719 milliárd forint volt, ami 2017 óta nem látott mélypontot jelent. A forinthitelek esetében nettó hiteltörlesztő volt a vállalati szféra annak ellenére, hogy az állami hitelprogramok jórészt forintalapúak voltak (a KAVOSZ által koordinált Széchenyi Kártya és az EXIM által finanszírozott Baross Gábor hitelprogram emelkedett ki mintegy 1700, illetve 1000 milliárd forint összegben, utóbbi érhető el euróban is). A vállalati hitelválságtól e hitelprogramok mellett az alacsonyabb kamatozású devizahitelek mentették meg a piacot.

Az új kihelyezések visszaesése miatt a lakosság banki hitelállománya mindössze 2,3%-kal bővült 2023-ban, miközben a vállalati hiteleké kissé nagyobb, 4,0%-os növekedéssel zárta az évet…

További részletek: Portfolio.hu

A Portfolio.hu Hitelezés 2024 konferenciáját május 14-én tartják, már érdemes regisztrálni a rendezvényre.

Mfor.hu legfrissebb cikkei

Nem megyek a Fradira, ha jön a Gazprom – olvasói levél

Nem megyek a Fradira, ha jön a Gazprom – olvasói levél

Rengetegen kiakadtak annak hallatán, hogy a Gazprom lehet a Fradi új szponzora. Az egyik ilyen olvasónkat idézzük most.

Már az uniós energiaellátást is veszélyeztethetik az orosz támadások

Már az uniós energiaellátást is veszélyeztethetik az orosz támadások

A Duna deltatorkolatát kevesebben keresik fel a korábban eltévedt rakéták miatt.

Az olimpia folyója Párizsban: szenny és terror?

Az olimpia folyója Párizsban: szenny és terror?

Vajon - ígéretéhez híven - úszik-e a Szajnában a francia elnök Emmanuel Macron?

Egyre valósznűbb, hogy hazánkban is felbukkan a csonttörő láz

Egyre valósznűbb, hogy hazánkban is felbukkan a csonttörő láz

A tigrisszúnyog a dengue-láz egyik fő terjesztője, és már elterjedt hazánkban, miközben egyre több a behurcolt eset.

© 2024 (v2.202102)