Ingatlanpiaci elemzés: megéri felújítandó otthont venni?

Az eladó használt ingatlanok piaca mindig nagyon érdekes pillanatképként mutatja meg, hogy milyen trendek érvényesülnek épp. Elemzősorozatunk legfrissebb részében most a használt lakások és házak titkait kutattuk.

Az Ingatlantájoló oldalán feltett hirdetések adatait elemezve a vevők, eladók is jobban beleláthatnak az aktuális piaci hangulatba, hiszen ez az ország egyik legnagyobb ilyen adatbázisa.

A használt lakóingatlanok legnagyobb részét a tulajdonos jó állapotúként írja le, ezek teszik ki az összes eladó lakás és ház majd’ felét. A hirdetések másik felén osztoznak az újszerű (17%), a felújított (17%) és a felújítandó (14%) otthonok.

Az adatsorból egyértelműen kiderül, hogy a lakások mindenhol drágábbak, mint a házak. Az ország egészét nézve nagyobb az árszakadék, aminek egyik magyarázata az, hogy a házak között jóval több a kisebb településen vagy falusi környezetben található ingatlan – és a nagyvárosoktól távolabb az árszint is alacsonyabb. A teljes országot egyben nézve az újszerű lakások és az újszerű házak négyzetméterára között a különbség 45%.

De ez a különbség Budapesten is megfigyelhető, igaz, valamivel kisebb mértékben, itt 31 százalékkal drágább egy újszerű lakás, mint egy újszerű ház.

Ha a felújítandó ingatlanokat nézzük, még nagyobb ez a szakadék, országosan több, mint kétszeres négyzetméteráron hirdetik a felújítandó lakásokat a házakhoz képest, ugyanez a különbség fővárosban viszont csupán 27 százalék.

Az talán nem meglepő, hogy milyen különbségeket látunk az árakban. A legmagasabbra árazott  használt piaci kategória az újszerű fővárosi lakásoké, ahol 1,3 millió forint fölött vannak az átlagos négyzetméterárak, míg a skála másik végén a felújítandó házak állnak a teljes ország adatait egyben nézve 315 ezer forinttal.

A valóságban persze ennél jóval nagyobbak a különbségek, ha kisebb térségekre bontva számolunk, hiszen a felújítandó házak négyzetméteréért átlagosan csupán 154 ezer forintot kell fizetni Békés megyében és 164 ezret Tolna megyében. A másik véglet sem kevésbé sokkoló: Budapest XII. kerületében 2 millió forint fölött vannak az újszerű lakások átlagos négyzetméterárai, de az I. és az V. kerületben is 1,9 millió forint fölött kérnek az eladók.

A vidéki nagyvárosokban eladó lakások bő négyötöde téglaépítésű és szűk ötöde panel, Budapesten ez 88 százalék tégla szemben 12 százalék panellel. Ez azonban csak azt mutatja meg, hogy valamiért itt a házgyári otthonok kevésbé jelennek meg az eladói oldalon, hiszen egyébként a fővárosi lakásállomány körülbelül 20 százaléka panellakás.

Nem meglepő, hogy a téglaépületekben magasabb négyzetméteráron hirdetik lakásaikat az eladók. A fővárosban egy panellakás átlagos négyzetméterára 828 ezer forint fölött van egy kicsivel, az ország vidéki városaiban ez 561 ezer forint. A legjobb áron Nógrádban (283 ezer/nm), Békés megyében (371 ezer/nm) és Jász-Nagykun megyében lehet panelhez jutni (402 ezer/nm), míg Somogyban és Hajdú-Biharban 720 és 750 ezres árak várják a vevőket.

A téglalakások kínálati ára a vidéki városokban átlagosan 711 ezer forint, míg Budapesten 1,15 millió forint. Persze a kép itt sem ennyire egységes. Míg Tolna megyében 355 ezer forintos négyzetméteráron árulják a téglalakásokat, Somogyban 1,24 milliót kérnek a téglalakásokért – itt biztosan a balatoni árak hatását látjuk.

De Budapesten sem egységesek az árak, míg a külső kerületekben 7-800 ezer forintos négyzetméterárakat látunk a társasházaknál (tégla és panel itt nem is nagyon válik el), az I. kerületben a téglaépítésű lakásoknál 1,54 millió egy átlagos négyzetméter.

Nem meglepő, hogy a hirdetési állomány megoszlása nem azonos az ország különböző részein. A fővárosi kínálat háromnegyedét a lakások teszik ki, míg a megyékben mindenhol többségben vannak a házak, igaz, Somogyban és Baranyában éppen csak.

Egymás mellé tettük a fővárosi kerületek átlagos használt árait és a májusi újépítésű hirdetések árait is, ezt mutatja az utolsó grafikon. A legkisebb különbség a VII. kerületben van az átlagos használt lakás négyzetméter és az átlagos új építésű négyzetméter között, ez ott most körülbelül 10 százalék. A legnagyobb különbség pedig a II. kerületben látható, ahol az eltérés 85%.

Hasonlóan nagy az eltérés a Várnegyedben (72%), és a XII. kerületben (71%). A teljes várost egyben nézve ez a különbség 43 százalékos.

Ajánlott ingatlanok


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Tudta, hogy létezik fagylaltprostitúció is?

Tudta, hogy létezik fagylaltprostitúció is?

Egy kiló jobb minőségű alma, amit gondozni, permetezni kell, meg leszedni, tárolni, fuvarozni, annyiba kerül, mint egy gombóc fagylalt.

Kétszer akkora lesz a kínai autógyár Szegeden, mint eddig hittük?

Kétszer akkora lesz a kínai autógyár Szegeden, mint eddig hittük?

A júniusi engedélyezési eljárások alapján a valaha létezett legnagyobb alapterületű szegedi épület is megépülhet.

Szijjártó Péter felszólalt a békekonferencián - mi még szóba állunk az oroszokkal

Szijjártó Péter felszólalt a békekonferencián - mi még szóba állunk az oroszokkal

Mivel Magyarország nyitva tartotta a kommunikációs csatornákat Oroszországgal, készen áll a közvetítésre Oroszország felé - mondta Szijjártó Péter.

Hogy lehet 650 ezer magyarnak teljesen egyforma órája?

Hogy lehet 650 ezer magyarnak teljesen egyforma órája?

Minden harmadik 65 év feletti magyarnak van már ilyen.

© 2024 (v2.202102)