Az elmúlt napokban a rövidtávú lakáskiadásról szóló terézvárosi szavazás országos érdeklődést váltott ki, sokan jelezték, ami a kerületben történik, az rossz irány a valós problémák megoldására. Eközben a kormány is az Airbnb minden eddiginél szigorúbb szabályozására készül, a nemzetgazdasági miniszter álláspontja szerint a rövid távú lakáskiadás nem turisztikai, hanem lakhatási kérdéskör. Ennek okán a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete (MAKE) és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége (FSZKSZ) nyilvánosságra hozta legfrissebb javaslatait. Nézzük, hol ütköznek az álláspontok, és milyen javaslatai vannak az érdekvédő szervezeteknek!
Az apartmankiadók felismerték és látják, hogy bizonyos területeken változásokra van szükség. Számos javaslatot tettek le már eddig is az asztalra.
Az egyetlen terület, ahol nem kívánnak engedni, az a kiadható napok száma, vagy a tevékenység betiltása.
„Azokban a városokban, ahol korlátozták a kiadható napok számát, a cél ezen szállásforma ellehetetlenítése volt. Nem járna jól az a lakó, aki számára zavaró volt ez a tevékenység , nem járna jól az albérlő, mert lakhatási céllal pár hónapra nem vesz ki jellemzően lakást, és nem jár jól az állam sem a radikálisan csökkenő bevételek miatt. Végül pedig nem járnak jól a házigazdák sem, mert így nem lehetne rentábilisan üzemelni. Ráadásul pont a hatékonyan működtetett ingatlanokat büntetnék a korlátozással, miközben a rossz lakásokat a piacon tartanák” – sorolta az érveket a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége.Az érdekvédők támogatják viszont, hogy ideiglenes moratóriumot vezessenek be a magán- és egyéb szálláshelyek nyitására Budapesten,
ami egyszerre segítené a piac védelmét és a kormány lakhatási céljainak megvalósítását, egyben időt adna a tényeken alapuló higgadt szakmai párbeszédre valamennyi érintett között.Elégséges és jó megoldás lehet adóemeléssel tovább szűrni a minőségi, professzionális kiadókat, vagy az új engedélyek kiadását célzottan korlátozni. Az adóemeléssel ráadásul éppen a nem jól kihasznált lakások tulajdonosai éreznének nagyon erős ösztönzést, hogy visszatérjenek a hosszú távú lakáskiadási piacra. Ez a megoldás egyben az állam bevételeit is szinten tartaná, és segítené a turizmus minőségi fejlődését.